1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yazarlar Trabzonspor için neler yazdı
Yazarlar Trabzonspor için neler yazdı

Yazarlar Trabzonspor için neler yazdı

Trabzon bu sefer Gaziantepspor'u ilk yarıda attığı gollerle 3-0 yenerken yazarlar kalan maçları daha bir heyecanla bekliyor.

A+A-

Uğur Meleke- Burak de Souza (Milliyet)

Ligin tepe dörtlüsünden ikisinin 22 dakikalık maçı heyecan vericiydi, bu heyecanın 90 dakikaya yayılamamasınınsa iki nedeni vardı: Ligin bu sezon en iyi 3 stoperi içine rahatlıkla yazabileceğimiz Dany, yılın başından beri en kötü 22 dakikasını oynadı. İlk 10 dakikada rakibe bir top hediye etti, bir tehlikeli faul yaptı. 22’de de kırmızı kart-penaltıya sebebiyet vererek takımını 10 kişi bıraktı.

Tabii ki, dünyada 10 kişi kalan ne ilk, ne son takım Gaziantepspor... Misafir ekip 10 kişiyle hâlâ belki oyunun içinde daha fazla kalabilirdi, ama buna da Kafkas’ın savunmayla ilgili kararları engel oldu. Tolunay Hoca, Dany’nin kırmızı kartı sonrası 13 dakika boyunca Serdar’ı stoperde, Murat’ı sağ bekte kullandı. Sonra o dizilişten de memnun olmayıp 35’te Yalçın’ı stopere, Serdar’ı sağ beke gönderdi. Zaten Antep’in sağ savunmasındaki bu yerleşim belirsizliğinin hemen 1 dakika sonrasında da Trabzon’un sol beki Egemen maçtaki en rahat çıkışını ve ortasını yapıp skoru 2-0’a getirdi. O dakika da maçın tam olarak bittiği, her iki takımın da bir sonraki maçı ve alternatif oyuncularını düşünmeye başladığı andı.


Okay Karacan -Tek devrelik fırtına yetti (Zaman)-

Her şeye rağmen bir Trabzonspor efsanesine dönüşmeye başlayan Burak'tı dün yine farkı yaratan adam... Ligin ikinci yarısının neredeyse tamamında sondaki enerjiyle tek farklı galibiyetler alan bir takım için Gaziantep sınavı son 10 dakikaya bırakılmayacak kadar önem taşıyordu. Motivasyonu yüksek bir takımla çıktı Şenol Güneş sahaya, son haftaların en kendine güvenen onbiri baskıyla başladı. Öyle ki maç öncesinde takım arkadaşları yedek kulübesinde ilk onbirde sahaya çıkmadığı için ağlamaklı olan Alanzinho'yu teselliye çalışıyordu. Gaziantep çizgi halinde savunuyordu. Ev sahibi, arka dörtlünün önünde altı adamlık bir hücum hattı kurgulayınca maçın yardımcı hakem Tarık Ongun ile Burak arasında geçme ihtimali daha ilk pozisyondan belliydi. Ofsayt pozisyonunu saniyelik bir tedirginlikle yakalayan Ongun, sonraki pozisyonda Cüneyt Çakır'a penaltı işareti yapınca Çakır penaltıyı ve Dany'e kırmızıyı gösterdi. Oyunun çözüldüğü an, son çeyreğe kalmadan Trabzonspor'un golü bulduğu o yirminci dakikaydı.


Hakan Ünsal- Şenol Hoca çıldırmış (Hürriyet)

Trabzonspor'un sahaya çıktığı kadroya bakınca 'Şenol Hoca çıldırmış.

Şampiyonluk istiyor' yakıştırmasını yaptım.

Önde bu kadar fazla sayıda  ofansif oyuncuya ek olarak  sürpriz Egemen'in sol Bç bek oynamasıydı. Aslında rakip Gaziantepspor'a bakınca bu tercih doğru. Çünkü genelde rakibin sağ kenarında Maglev'in futbolcu versiyonu Sosa veya Popov oynuyordu.

Böyle etkili oyuncular karşısında Cale'yi oynatma riskine girmek rakibe açık vermekti. Aynca Egemen'in oyununu görünce Cale'nin sol bek olup olmadığı konusunda soru işareti belirdi.

İskender Günen- Son nefese kadar devam (Sabah)

Ligin orta sıralarında yer alan Ankaragücü gibi bir takımın santrforda oynatabileceği oyuncu sayısı 5! Trabzonspor'da ise Teofilo'nun ayrılmasında sonra sedece Umut Bulut. İşte bu fark bugünkü durumu yaratan en önemli faktörlerden biri.

Bir de takımın kalbi olan orta saha... Selçuk ve Colman'ın omuzlarına yüklenen bu bölgeye de oyunu iki yönlü oynayabilecek bir orta saha oyuncusu katılabilseydi, Selçuk ve Colman'ın yükü daha hafifler ve bu alanda rotasyon yapma şansınız daha fazla olurdu.

Bu kadro şampiyon olur ya da olmaz ancak 31. hafta itibariyle bulunduğu noktada başarılı bir sezon geçirmiştir. Bunu Trabzonsporlulular unutmamalı!


Serdar Bali -Gönüllerin şampiyonları -(Star)

Şampiyonluk yarışındaki heyecan giderek tavan yapıyor. Trabzonspor kalan maçları içerisinde en önemli rakiplerinden biri olan Gaziantep’e karşı inanılmaz bir hırsla maça başladı.  Ancak konuk ekip çok kaliteli bir takım olduğunu ilk 30 dakika içerisinde belli etti.

Trabzon ilk yaptığı atakta flaş futbolcusu Burak’ın düşürülmesiyle kazandığı penaltıyla hem rakibini 10 kişi bıraktı hem de 1-0 öne geçti. 10 kişi kalan Gaziantepspor karşısında Trabzonspor daha iyi oynamaya, orta sahayı daha rahat geçmeye başlayınca, artık Antep’in yapacak bir şeyi kalmadı. Pawel Brozek ve Burak’la farkı üçe çıkaran Trabzonspor iyice oyuna hakim oldu


Olcay Çakır (Fotomaç):

Neredeyse sezonun ilk soldan bindirmesi(!) Egemen Korkmaz ile gelince, bir bakıma bu tercihin doğruluğu da onaylanmış oldu.

Egemen bir joker gibi yerleştirildiği sol bekte, hafta içi onu camiasıyla karşı karşıya getirmek isteyen zihniyete de adeta ders verdi. Selçuk'tan beklenen randımanı alamayanların son hedefi Egemen oldu, onu da not ettik(!) Avantajlı bir skor oluşmadığı sürece, sahada sürekli olmasını savunduğum Jaja'nın mükemmele yakın performansı, ilk 45'te etkisini gösterdi.

Jaja'nın 90 dakika boyunca oynama, dinlenme, eğlenme gibi aktiviteleri yapmak için kredisi olmalı. Maçın kora kor başlaması sürpriz olmadı.

Kağıt üzerinde de son 4 karşılaşmanın en zorlusuydu Trabzonspor için.

Ancak, Trabzonspor'un kadro tercihi, doğru dizilişi, iyi ve önde oyunu da beraberinde getirdi. Penaltı, kırmızı kart ve beraberinde golde gelince, Trabzonspor yarışı bir hafta daha 'ötelemenin' verdiği rahatlıkla farkı açtı.

Necmi Perekli (Fotomaç):

Şunu atlamadan belirtmek gerekir ki Şenol Güneş son haftalarda takımının aksayan hatta çok aksayan taraflarını iyi tespit edip gerekli düzenlemeyi iyi yaptı.

Mesela Egemen'in sol geride oynatılması hakikaten iyi bir seçim ve rötuştu.

Nitekim Brozek'e verdiği gollük pasın ne derece yerinde ve güzellikte olduğunu atlamak doğrusu futbol adına...

Bu ikinci gol hem Polanyalı'yı rahatlattı diğer taraftan takım ile birlikte adeta ölüp ölüp dirilen taraftarı da memnun etti.

Rakip Gaziantepspor hem noksan hem de 2-0 lık bir bariz skorla geriye düşünce Trabzonspor artık sahada daha bir rahat ve başka oynamaya başladı. Bundan sonra devre biitiyor derken takımın üçüncü, Burak'ın ikinci golü geldi ve bundan sonra artık maçın sonucunun değişmesi mucizelere kaldı.

Maçın genelinde Trabzonspor en önemli maçında son haftalarda kötü oyunlarının peşinde en düzenli ve göze hoş gelen vizyonunu ortaya koyduğunu gördük. Artık bundan sonra ligin heyecanı bir kat daha arttı.

Ne F.Bahçe'ye ne de Trabzonspor'a rahat nefes almak yok demektir.