1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Yazı ile değil fotoğrafla!
Yazı ile değil fotoğrafla!

Yazı ile değil fotoğrafla!

Uzun Sokak’ın arabalı magandaları...

A+A-
Trabzon’un en işlem yürüyen caddesi uzun sokak güya trafiğe kapalı.
Ama güya.
Ama araçlar uzun sokak’da cirit adıyor.
Karadeniz Gazetesi’nin yazı işleri müdürü Erhan Esaspehlivan’ın ısrarla dile getirdiği bu durum bu kez fotoğrafla da somutlaştırıldı.
İşte o fotoğraf...


İşte Erhan Esaspehlivan’ın o yazısı
 
Defalarca uyardık. Trabzon’un trafiğe kapatılan Uzunsokağı ile ilgili yazdık, aradık, sorunu çözmek için gayret sarfettik. Ne babamızın işyeri var o sokakta, ne de başka bir dikili taşımız. Tek gayemiz trafiğe kapalı ise burada aracın olmaması gerektiğinin benimsenmesiydi. Fakat dün sabah saat 10.00 itibariyle 15 dakika içerisinde yine Uzunsokağa, trafiğe kapalı olmasına rağmen 15 dakika içerisinde 20’ye yakın araç giriş çıkış yaptı. Tatlıcısı, sucusu, kargocusu, sigaracası, patronu, çırağı, tüpçüsü...

İlk uygulama başladığında burada bir zabıta görev yapıyordu. Sadece onda kart vardı ve gelen araçların giriş çıkışını koordine ediyor, 10.00 sonrası buraya araç almıyordu. Şimdilerde ise zabıta ekipleri çalışanları sokağın başındaki bariyeri kilitlese dahi, kart dağıtılan seçilmiş 60’a yakın kişi istediği zaman istediği şekilde Uzunsokağa giriyor.


Dedim ya biz kamu görevi yapıyor, halkın ve şehrin rahatlığını, prestijini düşünüyoruz. Ama Trabzon Belediyesi’nde ilgili birim, Başkan Gümrükçüoğlu’nun bile ikazına rağmen bu işi askıya alıyorsa, burada bir itaatsizlik söz konusu. O zaman Uzunsokak yeniden ele alınmalı. Giriş kartları varsa iptal edilmeli. Otomasyon sistemi değiştirilmeli. Sadece 112 acil servis, itfaiye ve benzeri acil durumlara özel bir dizayn yapılmalı.


Bir de Uzunsokağın tabelası bile olmadığı söylendi. Baştan sona gezdim, rastlayamadım. Belki gözümüzden kaçmıştır ama eğer yoksa büyük bir eksiklik. Uzunsokağın bir tabelası mutlaka olmadır.