1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yazıcı'dan çarpıcı başlıklar…
Yazıcı'dan  çarpıcı başlıklar…

Yazıcı'dan çarpıcı başlıklar…

Bakan Yazıcı, YGS’de ki şifre iddialarından, HES’lere kadar, Kaçak Çay’dan, Eskişehir’de ki sergiye kadar bir çok konu hakkında konuştu…

A+A-

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ''YGS'de şifre iddialarının çok fazla tartışılmasının artık bir anlamı olmadığını belirterek, ''İnşallah bundan sonra, gelecekte bir daha böyle tartışmalı süreçler yaşamayız'' dedi.

     Yazıcı, AK Parti Rize İl Gençlik Kollarınca İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen konferansın açılışında yaptığı konuşmada, partilerinin gençlere önem verdiğini, bu kapsamda seçilme yaşının 25'e düşürüldüğünü, bu seçimde de Meclise pek çok gencin gireceğini belirtti.

     Türkiuye'de geçmişte ''neredeyse her 10 yılda bir darbelerin yaşandığını'' ifade eden Yazıcı, ''İktidarımız döneminde de ne tür hazırlıkların yapıldığını, planların hazırlandığını izliyoruz. Siyasi tarihimiz açısından bunlar önemli. Bunların sorgulanması, tartışılıyor olması da son derece önemli'' diye konuştu.

     Partisince eğitim ve sağlık alanlarında vatandaşlara maddi yardımlar yapıldığını anlatan Yazıcı, bazı kesimlerin ise Türkiye'de yapılanları bilmediğinden, yapılacak yardımlara ilişkin vaatlerde bulunduğunu söyledi.

     Konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yazıcı, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın bu seçimde tarafsız kalacağı yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, Rize'nin Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan illerden birisi olduğunu, Rizelilerin siyasette önemli yer tutuğunu söyledi.

     Geçmişte başbakanlık yapmış bir kişi olarak Mesut Yılmaz'ın bir değerlendirme yapmasının doğru olmadığını, kendisine saygı gösterdiklerini ifade eden Yazıcı, ''Bir adayla ilgili herhangi bir değerlendirme yapıp yapmaması kendi takdiridir. Sayın Yılmaz değerlendirmelerini yaparken dikkatli yapar. Eskiden Anavatan Parti'li olanların AK Parti'yi desteklemesiyle ilgili olarak ise AK Parti kurulmadan önce Rizeliler çoğunlukla o partiye oy veriyorlardı. Şimdi ise AK Parti gerçeği var. Hemşehrilerimiz basiretli davranıyor. Ülkemizin, Rize'nin çıkarını nerede görüyorsa oylarını o yönde kullanacaklardır'' dedi.

    

     -ESKİŞEHİR'DEKİ SERGİ-

    

     Bakan Yazıcı, Kars'ta yıkımı devam eden heykel ve Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde açılan ''Ucube-Ebucu'' adlı sergideki bazı fotoğraflarla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

     ''Tartışma Kars'taki heykel ile başladı. 'Ucube' sözcüğünü anlamayanlar, bunu farklı yorumladı. 'Ucube' demek 'acayip' demek. Gerçekten Kars'taki heykele baktığımızda, ucube demek yanlış değil. Ama ona nazire olarak, Eskişehir'de gerçekleştirilen görüntüler çağdışı bir anlayışın göstergesi. Her ne kadar kendilerini çağdaş diye nitelendirseler de böyle bir konuyu gündem yapmaları, cami örneğini göstermeleri, Kars'taki o görüntüyü minare şekline koymaları, hele hele ülkemizde yaşayan kadınlarımızın yüzde 60-70'inin kullandığı başörtüsü ile alakalı çirkin görüntüler sergilemelerini çağdışı buluyorum, şiddetle kınıyorum. Milletimiz de bunları değerlendirecektir.''

     ''YGS'de şifre'' iddialarına yönelik soru üzerine, konunun çok konuşulduğunu, ancak bunun çok teknik bir konu olduğunu kaydeden Yazıcı, ''Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Bunun çok fazla tartışılmasının artık bir anlamı yok. İnşallah bundan sonra, gelecekte bir daha böyle tartışmalı süreçler yaşamayız'' diye konuştu.

     ''Çılgın proje'' olarak adlandırılan Kanal İstanbul Projesine uluslararası anlaşmaların engel teşkil edip etmeyeceği yönündeki soru üzerine ise böyle bir engel olacağını sanmadığını belirten Yazıcı, Kanal İstanbul projesinin özgün projelerden birisi olduğunu, bilim adamları ve ekonomistlerin son derece yararlı olduğunu söylediklerini kaydetti.

     Bunu anlamayan siyasetçilerin ucundan köşesinden çekiştirmeye çalıştıklarını savunan Yazıcı, ''Eminim ki bir süre sonra (bunu biz yapacağız) demeye başlayacaklar. Ama onlara kalmadan, çok fazla zaman kaybetmeden, herhalde 7-8 yılda bunu tamamlarız'' dedi.

    

     -HES'LER-

    

     Yazıcı, hidroelektrik santralleri (HES) ile ilgili tartışmalara yönelik değerlendirmesinde de bu tartışmalardan korkulmaması gerektiğini dile getirerek, şöyle dedi:

     ''Ama bizim enerjiye de ihtiyacımız var. Sularımızdan bu anlamda yeterince faydalandığımız söylenemez. Ama su kaynaklarından enerji üretmek için faydalanırken ekolojik dengeyi, doğal yapıyı da özenle korumak gözetmek zorundayız. Belki ilk HES tasarımlarında can suyunun yeterli olmadığı söylenebilir. Bunlar yeniden incelendi, yeniden değerlendirildi. Buna bu tepkiler de vesile olmuştur. Ama siyasetçiler olarak bizler de kamu kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunduk. Yeniden düzenlenen formata göre bu projelerin yürümesi veya yürümemesi söz konusu olacak. Bundan hemşehrilerimizin kaygı duymamasını gerektiğini düşünüyorum. Ekolojik dengeyi koruyacağız, çevreyi koruyacağız. Aynı zamanda enerji ihtiyacımızı karşılamak için bu kaynaklardan da faydalanacağız.''

     Kamuya ait bazı kuruluşların özelleşme kapsamına alındığını, ÇAYKUR'un özelleştirme kapsamına alınmasının iktidarlarından önce olduğunu anlatan Yazıcı, ''Özelleşme kapsamında olan tüm kamu kurum ve kuruluşları Maliye Bakanlığı bünyesindeki Özelleştirme İdaresine bağlı. Ama biz ÇAYKUR'u Özelleştirme İdaresine terk etmedik. Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı. Bu da ÇAYKUR'u ne kadar önemsediğimizi gösteriyor. Kurumun üretim ve yönetim bakımından kamuya muhtaç olduğunun idraki içindeyiz. Yörenin geçim kaynağı çaydır. Bunun bilincindeyiz'' diye konuştu.

     Kaçakçılıkla mücadelelerinin devam ettiğini anlatan Yazıcı, ''Ama kaçak çayın ülkemize 40-50 bin ton civarında girmesi mümkün değil. Üretim ve kişi başı tüketim belli. Bunlar göz önüne alındığında, 40 bin ton olması ve piyasa bulması mümkün değil. Kaçak çay sorunu var. Bu 30-40 bin ton değil. Ama az da olsa kaçağı önlemeliyiz. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

     Bu konuda yeni önlemlerinin olacağını anlatan Yazıcı, ''2010 yılında 3 bin 250 ton kaçak çay yakaladık. Bunların TASİŞ kanalıyla tasfiyesi sağlanıyor. Tasfiye ile ilgili iddiaları çözmek için çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. ÇAYKUR'a verilmesi gündeme gelmişti. Ancak uygun olmadığı görüldü. Bu arada Torba Kanun kapsamında stok beyanı var. Bazılarının stokları olmadığı halde stok beyanında bulunacağı söyleniyor. Bunun üzerine hassasiyetle gideceğiz. Böyle düşüncesi olanlar varsa onları da uyarıyoruz'' diye konuştu.