1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni anayasa borcumuz
Yeni anayasa borcumuz

Yeni anayasa borcumuz

Bu borcu temerrüte düşürmeden, bu dönem bunu gerçekleştirmeliyiz

A+A-

Cemil Çiçek,İstanbulTicaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

İTO ile özel bir bağı bulunduğunu belirten Çiçek, İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken İTO'dan burs aldığını söyledi. O dönemde fakültede burs alan 10 başarılı öğrenciden biri olduğunu anlatan Çiçek, haftada yarım gün de İTO'da çalıştığını ifade etti.

Çiçek, ''Yeni Anayasa bu dönem parlamentosunun milletimize olan borcudur. Bu borcu da temerrüte düşürmeden, bu dönem gerçekleştirmeliyiz' dedi.

Türkiye'nin karşılaştığı birçok gerginliğin, sıkıntının nedeninin, Anayasa'nın günümüz şartlarına uymamasından kaynaklandığını dile getiren Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

''Onun için, bu taahhüt doğru bir taahhüttür. Gereğini ne kadar erken yerine getirebilirsek, bugün harcadığımız zamanı daha verimli kullanabiliriz. Bir kısım gerginlikler de ortadan kalkmış olur. Daha çağdaş, uygar bir toplum olma noktasında önemli bir hukuk altyapısını da gerçekleştirmiş oluruz. Zannediyorum, önümüzde, çok da uzak olmayan bir süre içinde, bu konu Türkiye'nin gündemine gelecektir. Herkesin, bu manada, bir hazırlık yapması lazım. Bu çağrıyı geçen yıl da yapmıştım.

Yeni Anayasa'yı bu parlamento yapacak ama Anayasa toplumsal bir uzlaşı metni olması nedeniyle toplumun her kesiminin, özellikle de meslek kuruluşlarının bu sürece çok aktif olarak katılması gerekmektedir.''

Çiçek, bu konseyin etkin ve verimli işleyişe kavuşması için yasa hazırlığı olabileceğini, söz konusu yasa gündeme geldiğinde İTO'dan da katkı beklediklerini söyledi.

Yeni Anayasa İçin Hazırlık Yapıyoruz

Yalçıntaş da yaptığı konuşmada, parlamentoyu yeni dönemde tarihi görevlerin beklediğini, Çiçek'in uzlaştırıcı kimliğinin, bu zorlukların aşılmasını kolay kılacağını ifade etti.

Parlamentoyu bekleyen önemli görevlerden birinin de yeni Anayasa hazırlığı olduğunu belirten Demirtaş, İTO olarak, iş dünyasının, ağırlıklı olarak ekonomik anlamda olmak üzere, yeni Anayasa ile ilgili görüşlerini taşıyan hazırlık yaptıklarını, iş dünyasının beklentilerini içeren bu hazırlığı en kısa sürede Çiçek'e sunacaklarını bildirdi.