1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Gelir Vergisi Yasası akrabaları sevindirecek
Yeni Gelir Vergisi Yasası akrabaları sevindirecek

Yeni Gelir Vergisi Yasası akrabaları sevindirecek

Birden fazla evi olan yatırımcı, yakında Meclis'e sevk edilecek yeni Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'nın getireceği düzenden kaçınmak için şimdiden yöntem arayışına girdi.

A+A-

Konut yatırımcısının kârını Maliye ile paylaşması anlamına gelen son Gelir Vergisi Yasa Tasarısı, alıcıları şimdiden yeni yöntemler geliştirmeye itti. İlk akla gelen konutu evsiz akrabanın üzerine yapmak oldu.

Komisyon piyasası

Akraba üzerine yapılan evler, yatırımcıyı yüzde 25 vergiden kurtarıyor. Çünkü bir evi olan kişiler, eski yasadaki gibi yine vergiden muaf tutuluyor. Bu yöntem daha çok kat karşılığı anlaşma sağlayan arsa sahipleri tarafından kullanılacak gibi görünüyor. Bu tür arsa sahipleri birden fazla eve sahip olmaları nedeniyle farklı yöntemler bulmak zorunda olduklarını dile getiriyor.

Evleri güvenilir akraba veya dost üzerine yapabileceklerini, bunu da noter huzurunda sözleşmeye bağlayacaklarını belirten yatırımcılar, bu kişilere ufak komisyonlar verebileceklerini söylüyor. Akraba üstüne alınan evler için evin değeri kadar senet de imzalatılabileceği bildiriliyor.

Doğru yöntem değil

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun ise başvurulması muhtemel bu kaçış yöntemine şaşırmadığını ancak yöntemi doğru bulmadığını belirtti. Yatırım amaçlı ev alan birçok kişinin zaten eski yasada olan 5 yıllık süreyi beklemediğini ifade eden Torun, bu tür yatırımcı kitlesinin elde ettiği gelirin vergilendirdiğini söyledi.

Para borsaya döner

Konuya sermaye piyasaları açısından bakan Mesa İnşaat Başkanı Erhan Boysanoğlu da, yeni düzenlemenin konuta yönelen yatırımcıyı tekrar borsaya dönmeye teşvik edeceğini düşünüyor. Boysanoğlu, emlaktan vazgeçmeyen yatırımcının borsadaki adresinin ise GYO hisseleri olabileceğini bildirdi.

Konut güvenilir liman

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, vergisel yükümlülüğün gayrimenkul yatırımları önünde set oluşturmadığı görüşünde. Durbakayım en güvenli yatırım aracı konutla, dünyadaki en küçük bir olaydan bile etkilenen borsanın karşılaştırılamayacağını belirterek, "Konut her zaman en güvenli yatırım aracı oldu. Bu nedenle paranın alternatif yatırımlara kayacağını öngörmüyorum" dedi.

Kaliteli işe talep artar

Tasarının konut yatırımcısını disipline edeceğini söyleyen KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, yasadan önce yatırımcının fiyat, kalite ve şirket araştırması yapmadan her projeye girdiğini aktardı. Çelik, şunları söyledi: "Vergi nedeniyle kâr marjının düşmesi yatırımcıyı daha nitelikli projelere yöneltecek. Fiyat karşılaştırması ve maliyet hesabı öne çıkacak. Bu da kaliteli iş ve doğru fiyatlama yapanların önünü açacak."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ