1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni indirim müjdesi!
Yeni indirim müjdesi!

Yeni indirim müjdesi!

Yeni indirim müjdesi!

A+A-

Ay başında doğalgaz fiyatlarını yüzde 10 indiren hükümet, yeni müjdeler için kolları sıvadı. Rus gazına dair , "Taraflar indirimde mutabık" kaldı diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin tahkim sürecinde Rusya'dan isteklerinin de devam ettiğini ifade etti. Türkiye, Rusya Doğalgaz İhracat Tekeli Gazprom'un daha önce sağlanan yüzde 10.25'lik doğalgaz indirimini fiyatlara yansıtmaması sebebiyle geçen yılsonlarına doğru uluslararası tahkime gitmişti.

Güzel haber yakın

aHaber'in sorularını cevaplayan Albayrak, Türkiye'de doğalgaz ve elektrik fiyatlarında indirim olup olmayacağı konusu ile ilgili soruya şu cevabı verdi: "Doğalgaz ve elektrik fiyatları üzerinde çalışılıyor. Önümüzdeki dönem hoş haberlere gebe olacaktır. Bu ve benzer indirimler ile ilgili çalışmaya devam edeceğiz." "Bizim tek derdimiz var, bu millete çok çalışıp hizmetkâr olmak" diyen Bakan Albayrak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu milletin yaptıkları karşısında bizim daha da çok çalışmamız gerekiyor. Türkiye tarihinde ilk kez kış aylarında doğalgaza indirim yapılmış olacak. 2023 hedeflerini yakalamak için çalışmalarımız gece gündüz devam ediyor."

İnsanlar inanamıyor

23. Enerji Kongresi'nin 15 Temmuz'dan sonraki ilk en büyük organizasyon olduğuna dikkat çeken Albayrak, "İnsanlar gözlerine inanamadı. Türk milleti büyük bir destan yazdı, görüşmelerimizdeki diğer devlet yetkilileri bunları dillendirdiğinde daha da mutlu olduk. Bu kongre vesilesiyle Cumhurbaşkanımızın da liderlik ettiği bu harekette karamsar tabloyu revize etmek için somut adımlar attık. Hem potansiyelimizi hem de işbirliği arzularımızı daha rahat ifade etme şansı bulduk" dedi.

Yeni tema: Barış

Enerji hususlarının genelde savaş endeksli olduğuna hatırlatarak, "Artık 'barış' temasıyla gerçekleştirmek istedik" diyen Bakan Albayrak, dünyada 1.1 milyardan fazla insanın elektrik enerjisinden mahrum bir biçimde yaşadığına dikkat çekti.

Rusya ile kazan kazan

Türk Akımı'nın geçen yıl 24 Kasım olayları öncesinde belli bir noktaya geldiğini ama görüşmelerin durmasından sonra rafa kalktığını hatırlatan Bakan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "G20 ve Kremlin görüşmelerinde yaptığımız müzakerelerin etkisini bugün yaşamaktayız. Rusya ile kazan-kazan politikası üzerinden devam ettik, her projeye olumlu olarak baktık. Türk Akımı'nın imzalarını atarak hayata geçirmiş olduk, bu anlaşma ile iki boru hattı geçişi var. Türk Akımı'nda iki boru hattı üzerinde mutabakat var. Projede 2019 yılı sonuna kadar birinci hattın devreye alınması ile ilgili dönem başladı. İkinci hat ile ilgili önümüzde biraz daha yapılması gereken teknik çalışma var. Bu da daha fazla Rusya ile alakalı" dedi.

Nükleere devam

Akkuyu'yu hayata geçirme çalışmalarının hızla devam ettiğine vurgu yapan Bakan Albayrak, "Daha da hızlanacak. İzin ve fizibilite tarafında yoğun mesai harcıyoruz. Üç nükleer santralin açılmasından sonra ülke enerjisinin yüzde 10'luk bir kısmı yalnızca buradan karşılanacak. Rusya normalleşmesiyle yavaşlayan süreç en hızlı şekle geçecektir. Türkiye'nin enerji ve arz güvenliğini sağlamak konusu ile ilgili kimsenin endişesi olmasın" şeklinde konuştu.