1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Yeni proje kız çocuklarına umut oldu!
Yeni proje kız çocuklarına umut oldu!

Yeni proje kız çocuklarına umut oldu!

Aileleri tarafından okula gönderilmeyen veya farklı nedenlerle eğitim alamayan kız çocuklarının okullarına kavuşabilmesi için yeni uygulamaya başlandı.

A+A-

Aileleri tarafından okula gönderilmeyen veya farklı nedenlerle eğitim alamayan kız çocuklarının okullarına kavuşabilmesi için yeni uygulamaya başlandı. Uygulama kapsamında Alo 147 Eğitim hattına yapılacak başvurular yetkililer tarafından hemen incelemeye alınıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli işlemlere başlanılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı 'Alo 147 eğitim hattı' projesi okula gönderilmeyen kız çocuklarının kurtarıcısı oldu.

Geçen eğitim öğretim yılında ailesi tarafından okula gönderilmeyen ve bunu ancak mektup gibi zor bir yöntem ile yetkililere bildiren kız çocukları artık üç tuşla okullu oluyor.

Bugüne kadar ALO 147 hattıyla birlikte 765 kız öğrencinin eğitim öğretim hayatına kavuşturulduğu öğrenildi. Gelen çağrıların tek bir merkezden cevaplanmasını sağlayan sistemin depremden etkilenen Van-Erciş’te kurulması bu bölgeye sosyoekonomik katkı da sağladı.

1 Mart 2012’de hizmete giren MEB İletişim Merkezi’ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor. Gelen çağrıların yüzde 93’ü İletişim Merkezi tarafından ilk görüşmede cevaplanırken, inceleme gerektiren konular ise entegre ekranlar aracılığıyla MEB’e bağlı bin 72 merkez ve taşra destek bürosunda görev yapan 2 bin 200 kullanıcı tarafından cevaplanıyor.

Ağrı’da maddi imkansizliklar nedeniyle liseye gönderilemeyen Ferda (sagda), Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’nin ‘Alo 147’ nolu hattını arayıp okuluna dönen öğrencilerden biri. Ferda’nın bütün eğitim masraflarını devlet üstlendi.