1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni sistemde ilk sınav 28 Kasım’da
Yeni sistemde ilk sınav 28 Kasım’da

Yeni sistemde ilk sınav 28 Kasım’da

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın ilki 28 Kasım’da yapılacak. 2 gün sürecek maratonda ilk sınav Türkçe son sınav ise yabancı dil olacak.

A+A-

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) tarihleri belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı takvime göre, 1. dönemin ilk sınavı 28-29 Kasım’da yapılacak. Bu sınava katılamayan öğrenciler için 14-15 Aralık tarihlerinde mazeret sınavı düzenlenecek. 1. dönemin sınav sonuçları 2014 yılının Ocak ayında 2. dönemin sonuçları ise yine 2014 yılının Haziran ayında açıklanacak. Sınavın olduğu günlerde okullar tatil olacak.

İki oturum şeklinde düzenlenecek sınavlarda 20 soru sorulacak ve süre 40 dakika olacak. İlk gün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden öğrenciler sınava gerecek. 2. gün ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları gerçekleştiri-lecek. Her dönem 6 dersten yapılacak yeni sınav sisteminde 2. dönemin ilk sınavı ise 28-29 Nisan’da olacak. 10-11 Mayıs’ta ise mazeret sınavı yapılacak.

OTİSTİK ÖĞRENCİYE EK SÜRE

Görme ve işitme problemi yaşayan öğrencilerle, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda ve 15 dakika ek süre ile sınavlara girebilecek. Otizm gibi gelişimsel bozukluğu olanlarda aynı imkandan yararlanacak. Öte yandan bakanlık öğrencilerin sınavlara yanlarından sadece saatle gelebileceğini açıkladı.

Uzman öğretmen atamasında yasal boşluk

Danıştay, Anayasa Mahkemesi’nin uzman öğretmen atanabilmek için gerekli şartlardan bazılarını iptal etmesinin ardından öğretmenlerin uzman olabilmek için yaptıkları başvuruların kabul edilemeyeceğine karar verdi. Danıştay, iptal kararından sonra yasal bir düzenleme yapılmamasının bu konuda boşluk yarattığına ve bu boşluğun yargı içtihadıyla doldurulamayacağına işaret etti.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ