1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Yenmemek sürpriz olurdu!
Yenmemek sürpriz olurdu!

Yenmemek sürpriz olurdu!

Faruk Kanca yazdı…

A+A-

Trabzonspor- G. Saray müsabakasında  rakip takım teknik adamının yanlışları karşısında formda bir Trabzonspor’un kazanması asla sürpriz sayılmamalı.  Trabzonspor aldığı galibiyetle gelecek sezon için umut aşılamaya devam etti.

 

Karadeniz Fırtınası zorlu müsabakaya her zamanki gibi  4- 2- 3- 1 oyun düzeni ile başladı. Konuk takım ise  3 -4- 2- 1 düzeni ile sahaya yayıldı. Asla Trabzonspor’un haklı galibiyetine gölge düşürmek amacıyla söylemiyorum ama  G. Saray teknik direktörünün  yanlışları, kolay galibiyette en önemli etkendi. Tudor’un; Ahmet Çalık’ı kulübede tutarak sağ bek ve sol beki stoper yapma çabası yani oyuna stopersiz  başlaması,  Trabzonspor’a  gol ya da goller için adeta davetiye çıkardı. Bordo Mavililerin, rakip takım teknik adamının bu affedilmez hatasının yanı sıra,   D’ Yong ve  Eren’in de yokluğunda G.Saray’ ı yenmemesi beklenemezdi. Yani asıl sürpriz, istim üzerindeki ev sahibinin böyle bir rakibi yenememesi olurdu. Bu nedenle alınan galibiyeti gözümde çok büyütmüyorum.  Trabzonspor müsabakanın ilk bir saatlik diliminde iyi olan ve üstün oynayan taraftı. Haklı da bir galibiyet aldı. Hatta  orta saha geçişleri  kanımca biraz da yavaş oldu. Onazi-Okay ikilisi yana ve geriye oynayarak  hızlı hücumun önünü kesti.  Eğer, rakibin en zayıf  yanı olan savunmasının üzerine daha dikine ve daha seri toplarla gidilebilmiş olunsaydı ,  skor çok daha farklı olurdu. Trabzonspor’un ikinci golünde muhteşem bir vuruş vardı. Yusuf’un hem koşusu, hem bitirici vuruşu alkışa değerdi. Genç oyuncudan söz açılmışken şunu da ifade etmek isterim. Yusuf santrafor arkası yani on numara pozisyonunda oynuyor. Çok koştuğu ve geriye geldiği için kaleye uzak kalıyor. Yetenekli kardeşimizin, çok geriye gelmek yerine kaleye daha yakın kalması, hem kendisi hem de Trabzonspor adına çok daha faydalı olacağı düşüncesindeyim. Bordo Mavililerin attığı  ikinci  gol ve hemen ardından on kişi kalmasıyla birlikte son yarım saatte roller değişti. Bu normal sayılabilir. Fakat konuk takım üç- dört pozisyon buldu. Sinan,  Tolga, Yasin  pozisyonlara  girdi. Bu da Trabzonspor için zaaftı.  Bordo Mavili teknik heyet bu zaafları oyuncularına gösterip, tedbir almalıdır. G. Saray’da  iyi olan  tek  isim Yasin’di. Trabzonspor’da  herkes görevini layıkıyla yapmaya çalışsa da  özellikle  Mas, Yusuf Yazıcı  ve N’Doye’un daha ön plana çıktıklarını ifade etmek isterim.

 

Trabzonspor genel olarak iyi  yolda. Alınan seri galibiyetler camianın mutlu olmasına sebebiyet veriyor. Umutlar gelecek yıl için birikiyor. Gelecek  sezon için iyi bir iskelet oluşturulmuş olsa da tartışılmaz 3-4 oyuncu takviyesine daha ihtiyaç olduğu kanaatini taşıyorum.