1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeşil kart nasıl çıkarılır 2017?
Yeşil kart nasıl çıkarılır 2017?

Yeşil kart nasıl çıkarılır 2017?

Yeşil kart,hiçbir sosyal güvencesi olamayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kişilere verilir ve bu kişilerin ücretsiz sağlık hizmeti görmesini sağlar.Yeşil kartı bir evden bir den fazla kişi de alabilir.

A+A-

Yeşil Kart için kaymakamlıktan Yeşil Kart Müracaat Belgesi alan şahıs muhtarlığa gelir, muhtarlıktan ikametgâh ilmühaberi, fakirlik belgesini alır, muhtarlığın doldurması gereken bölümleri Yeşil Kart Müracaat formundaki yerleri muhtar doldurur ve bundan sonra SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı ile güvencesi olmadığını göstermek adına bürolarına gidip Yeşil Kart Müracaat formuna not düşürmesi gerekmektedir. Ayrıca Tapu’ya gitmesi gerekmekte ve belediyeye de gitmesi gerekmektedir. Üzerinde herhangi bir mülk olmadığını ispatlaması lazım.

 

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra ilçe kaymakamlıklarının sosyal yardımlaşma vakıflarına doldurdukları belgelerini vermesi lazım ve 1 hafta sonraya kadar yeşil kartları çıkar ve sağlıkla ilgili hiçbir işlemlerinden kendilerinden para alınmaz.

 

Yeşil kart süresi nasıl uzatılır?

 

Yeşil kartın süresi 1 yıldır. Kartı aldığınız günden itibaren bir yıl boyunca yeşil kartı kesintisiz kullanabilirsiniz ancak bu bir yılın sonunda yeşil kartınızın süresini bir yıl daha uzatmanız gerekir.Bu işlem için sgk yeşil kart bürolarına gitmeniz ve oradaki formu doldurmanız gerekli.Bu işlemi yaptıktan sonra yetkililer sizin gelirinizde son bir yılda artış olup olmadığına ve herhangi bir sosyal güvenliğinizin olup olmadığına bakarlar.Eğer uygunsa yeşil kartınızın süresi bir yıl uzatılır.Bu işlemleri her sene yapmanız gereklidir.