1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yıldırım'ın başbakanlık ziyareti, Trabzon'u üzdü
Yıldırım'ın başbakanlık ziyareti, Trabzon'u üzdü

Yıldırım'ın başbakanlık ziyareti, Trabzon'u üzdü

Spor camiasının önemli isimlerinden Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Adı Federasyon Başkanlığı için de geçen Atalay, "Aziz Yıldırım'ın başbakanlık ziyareti, Trabzon'u üzdü" dedi ve Futbol Federasyonu Başkanlığı

A+A-

Futbolda inanılmaz bir heyecan var. Siz Trabzonlu bir spor adamı olarak Fenerbahçe-Trabzonspor arasındaki şampiyonluk yarışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Hak eden kazansın" diyorum. Dostluk ve barış ortamında ligin tamamlanmasını arzu ediyoruz. Dostluk gösterisi olan sporun, kavga vesilesi olmasını asla tasvip etmiyorum. Kazanmak kadar kaybetmeyi de hazmetmek gerek, bu yüzden tarafların azami dikkat göstermesi gerek diye düşünüyorum.

Lig yarışı derken işin içine siyaset de karıştı. Bunu nasıl görmek gerek?

Futbol konusunun siyasi alanlarda kullanılmaması gerek, spor siyasetten bugüne kadar hep faydalanmıştır, siyasilerin bugüne kadar spora desteği hep olmuştur. Bu destek olmasa, sporla ilgili yasalar çıkmaz, iddaa gibi spora destek veren kaynaklar aktarılamazdı. Özellikle sayın başbakanımız, meclis başkanımız gibi isimlerin bu konularda çok büyük katkıları oldu ve spor, çok ciddi kaynaklara kavuştu. Bu açıdan bakınca siyasetin sporu desteklemesini çok yerinde buluyorum.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın Alex ile birlikte başbakanı ziyareti, kimi Trabzonspor taraftarlarından tepki gördü. Siz bölgeyi çok iyi bilen bir spor adamı olarak bu tepki için ne diyorsunuz?

Fenerbahçe başkanının, başbakan ziyareti, Trabzon camiasında bir alınganlığa sebep oldu, bu doğru. Trabzonspor'da böyle bir alınganlık var. Ancak şunu söylemek gerek sayın başbakanımız sporu ve futbolu çok seviyor, spor camiasının dertlerini dinler, onların ne zaman bir sorunu olsa, işi gücü bir kenara bırakır o sorunları çözmeye çalışır. Alex de Souza'nın Türk vatandaşlığı için başvurusu vardı ve Fenerbahçe Kulübü uzun süredir bir teşekkür ziyaretinde bulunmak istiyorlardı. Ancak bu ziyaret tarih itibariyle lig yarışının kızıştığı bir zamana denk geldiği için sorunlar biraz bu yüzden çıktı.

Sayın başbakan her takıma karşı eşit mesafededir, Fenerbahçeli olduğu kadar Trabzonsporludur, böyle durumlarda taraf tutmaz, şampiyonluk mücadelesinde haksızlığa yol açacak şeylere izin vermez, çok dikkatlidir. Zaten daha sonra Trabzonspor başkanı Sayın Sadri Şener'i de kabul ederek, kamuoyunda yanlış anlaşılacak durumların önüne geçti.

Bursaspor'a verilen cezayı yerinde buluyor musunuz?

2004 yılında Meclis'te kabul edilen Sporda Şiddet Yasası'nı hazırlayan ekibin başındaydım. Bunu hazırlarken İngiltere'den, Almanya, İtalya ve Fransa'dan faydalandık, oralarda sporda şiddetin önüne geçildi, oralardan örnekler alarak bu yasayı hazırladık. Şimdi yeni bir yasa çıktı ama uygulanmazsa hiçbir işe yaramaz. Bursaspor olayına gelince… Önce Diyarbakırspor'u konuşmak gerek. Geçen sene Diyarbakırspor, spor dışı unsurların ekmeğine yağ sürülerek ligden düşürüldü diye düşünüyorum. Yasa hazırlamakla olmaz, onu en doğru şekilde yorumlamak gerek. Bir şehirde olay oluyorsa onu hemen o şehrin kulübüne mal etmemek gerek. O zaman bu olayları yapanların ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Mesela Diyarbakır'daki olaylara gelince, onları yapanların terör örgütü için çalışmadıklarını biliyor muyduk? Neticede büyük bir şehir ligden mahrum kaldı, ligimiz de Diyarbakır gibi bir şehirden mahrum kaldı.


BAŞKAN ADAYI OLACAK MI?

Bursaspor'a haksızlık mı yapıldı size göre?

Bursa'daki olaylara gelince… Bursa Valisi, Emniyet Müdürü ve Bursaspor Başkanı bir toplantı yaptı ben de oradaydım, taraftar konusunda bir karar alındı, bence de doğruydu, çünkü yasaklarla bir yere gelinemez, hatta onlara doğru bir karar aldıklarını ve inşallah başarılı olacaklarını söyledim. Ama olaylar çıktı. Fakat olayların ardından Bursaspor'a verilen cezanın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, Bursaspor ile o olayları çıkaranlar arasında bir bağ var mı, bunların araştırılması gerekir, bu olaylar Bursa'da oldu diye bu ceza Bursaspor'a veriliyorsa, bu kesinlikle haksızlık. Eğer Bursaspor kulübü bu olaylarda bir organizasyona sahipse, o zaman suçlanmalıydı. Yani Bursaspor direkt bu işlerin içindeyse o zaman böyle bir cezayı almalıydı. Benim fikrime göre kulüp değil olayları yapanlar cezalandırılmalıydı. Kanunda açık, onlara öyle cezalar verilmeliydi ki, bu para olur, hapis olur, ibretlik cezalar verilir ve bir daha kimse böyle işlere girmeye cesaret edemezdi.

Haziran'da Futbol Federasyonu seçimleri var. Sizin isminiz de kulislerde dolaşıyor.

Haziran'da kimler aday olur bilmiyorum ama bizim ismimizin geçmesinden dolayı bize güvenenlere teşekkür ediyorum. Kim gelirse gelsin adaletle hükmetmek gerekiyor, herkese eşit mesafede olmak gerekiyor. Artık saha sonuçlarının konuşulmadığı, hakem hatalarının konuşulmadığı bir futbol ortamı gerekiyor. Herkesin güvendiği, herkesin itimat ettiği, hakem hatalarının hiç konuşulmadığı bir yönetim sergileyecek bir başkan olmalı. Bugün Türkiye'de 350 bin lisanslı futbolcuyla bir yere varılamaz. En kısa zamanda en az 5 milyon lisanlı futbolcuya ulaşmak lazım. Avrupa'dan 3 futbolcumuz Real Madrid'e giderken, 70 küsür milyon nüfuslu Türkiye'de bir futbolcunun bile Avrupa'da büyük kulübe gidememesi tartışılmalı. Kulüpler artık dernekler statüsünde yönetilemiyor, bu değişmeli, bu konuda reform yapmak lazım, kulüpler yasasını çıkarmak lazım, kulüplerin gelir ve giderlerindeki şeffaflığın yolunun açılması lazım. Tüm bunları kulüpler yasasıyla çözebiliriz. Ben böylelikle Türk futbolunun çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Peki siz adaylıkla ilgili ne düşünüyorsunuz, aklınızda var mı Federasyon Başkanlığı.

Biz hiçbir zaman bize verilen görevden kaçmadık, bunu belirtmeliyim ama bu konuda gereken açıklamayı zamanı gelince yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum.