1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yıldırım'ın tutuklanmasına Erdoğan'dan yorum
Yıldırım'ın tutuklanmasına Erdoğan'dan yorum

Yıldırım'ın tutuklanmasına Erdoğan'dan yorum

"Bunu olgunlukla karşılamamız lazım"

A+A-

Erdoğan, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanlık güreşini izledikten sonra Havsa ilçesinin Osmanlı köyüne geldi.

Başbakan Erdoğan, buradan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

"Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım tutuklandı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?" diyen bir gazeteciye Başbakan Erdoğan, "Yargının vermiş olduğu bir karar. Benim şu anda bu karar üzerinde herhangi bir yoruma girmem doğru olmaz. Bunların gerekçesinde ve var ne yok bunları da zaten bilmiyorum" karşılığını verdi.

Bir gazetecinin "Kararın ardından özellikle Bağdat Caddesi'nde taraftarlar taşkınlık yapmış. Basın mensuplarına saldırılmış, etrafa zarar verilmiş" sözleri üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tabii burada özellikle Fenerbahçe sevdalılarının, Fenerbahçe taraftarlarının bu tür yargıya intikal etmiş kararları olgunlukla karşılamaları bana göre özgürlükler noktasında demokratik parlamenter sistem içerisinde, Fenerbahçe camiasına da yakışan bir tavır olmalıdır. Yani bu konu da her zaman söylüyorum, ben de bir Fenerbahçeliyim ama bunu olgunlukla karşılamamız lazım. Çünkü yargı böyle bir karar veriyor. Burada aslolan şey gerçek kişilerle tüzel kişiler noktasındaki değerlendirmelerdir. Tabii bunun üst mahkemelere itirazları var. İnanıyorum ki Aziz Bey'in şu anda avukatları o süreci de takip edecektir. Temenni ederiz ki sonu hayırlı olur."

TUTUKLANMAYA TEPKİLER

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklanması kararıyla ilgili bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını söyledi. Şenes Erzik, "Konuyla ilgili olarak konuşmam doğru olmaz" dedi.

Açıklamayı UEFA'nın yapacağını ifade eden Erzik, "Ben, UEFA asbaşkanıyım. Dolayısıyla bu kararla ilgili açıklama yapmam doğru olmaz. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz" diye konuştu ve Türk futbolunun zarar görmemesi temennisinde bulundu.

Gençlerbirliği Kulüp Başkanı İlhan Cavcav, Aziz Yıldırım'ın, futbolda şike soruşturması kapsamında tutuklanmasına çok üzüldüğünü söyledi. Cavcav, "Amatör ruhla çalışan bir başkana böyle birşey reva görülmemeliydi" dedi.

İlhan Cavcav, Fenerbahçe'nin, Aziz Yıldırım'ın 13 yıllık başkanlığı süresince büyük başarılara imza attığını belirtti ve "Tutuklama kararına çok üzüldüm. Fenerbahçe, onun döneminde çeşitli branşlarda büyük başarılar elde etti. Kendisine böyle bir şey reva görülmemeliydi. Bir başkan olarak durumuna çok üzüldüm. İnşallah ileriki süreçte kendisi de Fenerbahçe de temize çıkar" diye konuştu.

Ankaragücü Kulüp Başkanı Ahmet Gökçek, Aziz Yıldırım hakkında tutuklama kararı alınmasına çok üzüldüğünü söyledi.

Gökçek, "Gerçekten çok ama çok üzülüyorum. Yıllarını futbola vermiş bir futbol adamının düştüğü bu durum beni çok üzüyor. Umarım gerçekler, en kısa zamanda, herkesin anlayabileceği ve gönülleri rahatlatabilecek şekilde açıklık kazanır" dedi.

Şu anda konuyla ilgili fazla bilgileri olmadığını ifade eden Gökçek, Futbol Federasyonu ile kulüp yetkililerinin yarın bir araya geleceğini hatırlattı ve tablonun bu toplantı sonrasında netleşebileceğini belirtti.