1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YÖK'e Ait 300 Belgeye El Kondu
YÖK'e Ait 300 Belgeye El Kondu

YÖK'e Ait 300 Belgeye El Kondu

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği 28 Şubat soruşturması kapsamında YÖK'e ait 300 klasör belgeye el koydu

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği 28 

Şubat

 soruşturması kapsamında YÖK'e ait 300 klasör belgeye el koydu.

YÖK'teki belgelerde ilk sırayı fişleme belgeleri bulunuyor. 2010 yılında yaşanan KPSS kopya skandalı soruşturması kapsamında yapılan incelemeler sırasında 28 Şubat, Batı Çalışma Grubu ve fişleme bilgierine ulaşıldığı ileri sürüldü. Bu kapsamda YÖK'e ait 300 klasör bilgiye savcılık tarafından el konuldu. 


1995-2003 yılları arasında YÖK Başkanlığı yapan ve 28 Şubat postmodern darbe sırasında da bu görevi yürüten Kemal Gürüz halen Ergenekon davasının tutuksuz sanığı olarak yargılanıyor. Gürüz, bu hafata içinde ilk defa ifade vererek 'Ergenekon' hakkında bildiklerini anlatmıştı. 


KEMAL GÜRÜZ NE DEMİŞTİ 


18 tutuklu 118 sanıklı İkinci Ergenekon Davası'nın 158. duruşmasında tutuksuz sanıklardan YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz hakkındaki suçlamalara ilk kez cevap vermiş şunları söylemişti: 


"YASALARIN DIŞINA ÇIKMADIM" 


İddianamede irtibatlı olduğu iddia edilen kişilerin hiç biriyle herhangi bir örgütsel bağının olmadığını söyleyen Gürüz, "Dünya görüşüm ve hayata bakışım bu dava yargılanan diğer sanıklarla taban tabana aykırıdır. İçine kapalı otantik yapıya sahip, tam bağımsızlığa değil, küresel sistemde karşılıklı bağımlılığa inanırım. İnsan haklarına dayalı katılımcı demokrasiden yanayım. Hak ve fırsat eşitlilğine, din ve vicdan özgürlüğüne inanırım." 


"Düşüncelerimi çekinmeden dile getirmişimdir" diyen Gürüz, "Silahlı terör örgütünün üyesi olmam mümkün değildir. Ergenekon örgütünün varlığından dahi haberdar değilim. Haberim olsaydı, kendi yetkimde gereğini yapar ve ihbarda bulunurdum. 2003 yılından beri emekli olarak yaşamımı sürdürürken bile yasaların dışına çıkmadım. Kanunların bana vermediği yetkiyi kullanmadım. Görme yetkim olmayan belgeyi görmedim. Yüksek öğretimin en alt ve en üst kademesinde görev yaptım. 81 bildiri, makale ve kitap yazdım. Bunları 36'sını YÖK'ten ayrıldıktan sonra yazdım. Bilim, teknoloji ve yüksek öğretim konularıyla ilgilenmeyi sürdürmemden daha doğal ne olabilir. Telefon görüşmelerimde ne bir eyleme atıf vardır, ne de görüşemelerde darbe sözü geçmektedir. Toplu eylemlere katıldığıma ilişkin iddianamede bir delil yoktur. Teşebbüs etmek bir yana, bu tür eylemleri aklımdan dahi geçirmedim. Ergenekon konusundaki bilgi sahibim bu davayla ilgilidir."