1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yol geçecekse camiyi bile yıkarız
Yol geçecekse camiyi bile yıkarız

Yol geçecekse camiyi bile yıkarız

Başbakan Erdoğan, ağaçların kesilecek olması nedeniyle 3. köprü ile ODTÜ’den geçecek yolun yapımına karşı çıkanlara cevap verdi. Bireye değil, ammeye hizmet verdiklerini söyleyen Erdoğan, “Yolun geçeceği yerde cami bile olsa yıkar, başka yerde yaparız” de

A+A-

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapımına başlanan 3. köprü ve ODTÜ kampüsünde inşa edilecek yolla ilgili tartışmalara değindi. Türkiye’nin 122 yıllık rüyası olan Marmaray’ın gelecek hafta açılacağını ifade eden Erdoğan özetle şunları söyledi:

‘KAMUYA HİZMET EDİYORUZ’

*Bunu hazmedemeyenler var. İstanbul’da 3. Boğaz köprüsünün temellerini attık. Bakıyorsunuz birileri, ‘Yok şu kadar ağaç kesildi, bu kadar ağaç söküldü’ diyor. Biz ammeye, kamuya hizmet ediyoruz, bireye değil.

*Sadece İstanbul halkı değil, tüm insanlık bu 3. köprüden istifade edecek. Oradan 200-300 bin ağaç kesersin, bunun yerine 3-4-5 milyon ağaç dikersin. Bizim yaptığımız bu.

*En yeni ülkelere dünyada gidin, yolların ormanların içinden nasıl gittiğini görürsünüz. Yol uğruna her şey feda edilir, çünkü yol medeniyettir ama medeni olmayanlar yolun kıymetini bilmez.

‘MODERN EŞKIYALAR VAR’

*Bizim değerlerimizde yol engel tanımaz. Önünde cami bile olsa eğer yol oradan geçecekse, biz o camiyi yıkarız, gideriz o camiyi başka bir yerde inşa ederiz. Bu işin aslı budur.

*ODTÜ’te her şey yapılmış. Plan kimin yetkisinde? Belediyelerin yetkisinde. Planı şu veya bu kişi yapmaz. Belediyeler bunun planını yapar ve uygulamaya sokar.

*Bakıyorsunuz birileri çıkıyor, bu yolu kesmek, engellemek istiyor. Kim? Bütün yolsuzlukların mimarı olan CHP. Çünkü onların anlayışında yol

yok, onların anlayışında yolsuzluk var.

*Biz yol yaparız, onlar yolsuzluk yapar; fark bu. Ankara Büyükşehir Belediyemiz kararlılıkla yolu da yapmaya devam ediyor. Niye? Çünkü bu sıkıntıların aşılabilmesi için, yarın doğabilecek bu tıkanıklıkların aşılabilmesi için bunların yapılması lazım.

*Birileri ön kesiyor diye biz duramayız. Geçmişte bu işi eşkıyalar yapardı, şimdi de modern eşkıyalar yapıyor. Kararlıyız, adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Yolumuza devam edeceğiz. Kim yolumuzu kesmeye çalışırsa, bizim o çelik irademizi görecektir.

Herkes haddini bilecek

Başbakan Erdoğan, İmralı’ya gidecek heyetlerde kimin yer alacağına ancak hükümetin karar verebileceğini belirtti. Hükümete ya da Adalet Bakanlığı’na kimsenin rota çizme yetkisi bulunmadığını kaydeden Erdoğan, BDP’yi eleştirerek şunları söyledi:

“Birileri çıkıp da ‘İmralı’ya kim gider kim gitmez’ kararını veremez. Bunun kararı hükümete aittir. İstediğini gönderir, istediğini göndermez. Kimsenin rota çizme yetkisi yoktur. Yeri gelir gönderir, yeri gelir göndermez. Herkes haddini bilecek. Haddini bilmesi halinde de hukuk içinde bundan istifade etme fırsatını bulacak.”

‘Sonuna kadar sahip çıkarız’

Başbakan Erdoğan, konuşmasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik eleştirilere de cevap verdi. Fidan ile içeriden ve dışarıdan uğraşanlar olduğunu belirten Erdoğan, “Memnun olduğumuz bürokratımıza kusura bakmasınlar sonuna kadar sahip çıkarız. Onun icazetini de birilerinden almayız” dedi. Geçmişte istihbarat örgütlerinin nasıl çalıştırıldığını bildiklerini anlatan Erdoğan, şimdi gece gündüz denemeden çalışan bir anlayış bulunduğunu ve bu anlayışı gölgeleme gayreti içine girenlerin kaybedeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile ilgili eleştirilere de cevap verdi. Kimsenin Silahlı Kuvvetleri zan altında bırakma gayreti içine girmemesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, “Genelkurmay Başkanı’nın bazı konularla ilgilenmediğini nereden biliyorsunuz? Basın mensupları ile icazet paylaşımı mı yapacak? Genelkurmay Başkanımızla her hafta olağan görüşmemizi yaparız” dedi.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ