1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen 4 bakandan 3'ü istifa etti
Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen 4 bakandan 3'ü istifa etti

Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen 4 bakandan 3'ü istifa etti

İstanbul merkezli rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında adı geçen 3 bakan görevlerinden istifa etti.

A+A-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler bakanlık görevlerinden, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da bakanlık görevinin yanı sıra milletvekilliği görevinden de istifa ettiğini açıkladı.

‘GERÇEKLER ORTAYA ÇIKSIN’

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, istifası ile ilgili yaptığı açıklamada şu görüşleri belirtti: “17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım.”

‘BASKI YAPILMASINI KABUL ETMiYORUM’

İstifalarla ilgili en çarpıcı açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan geldi. Kararını NTV televizyonunda canlı yanında açıklayan Bayraktar şunları söyledi: “Basın açıklaması şeklinde çok kısa bazı ifadelerde bulunmak istiyorum. 17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edeme-yeceğim hiçbir husus yoktur. Ancak Sayın Başbakan’ın, istediği bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabii hakkıdır ve yetkisidir. Fakat rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle ‘İstifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız’ şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum; çünkü soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatı ile yapılmıştır. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Ancak bu milleti rahatlatmak için Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletimize saygılar sunuyorum.”

“Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum cümlenizi biraz ayrıntılandırmak ister misiniz” sorusu üzerine de Bayraktar, “Bize bugün (dün) iki metin gönderildi. Bir tanesi istifa metni, bir tanesi de deklarasyon metni. Yani ben tabii ki partimi rahatlatmak isterim. Ama böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu ifade ediyorum ve hayırlı olsun diyorum” dedi.

‘iSTiFAMI ŞiFAHEN SUNMUŞTUM’

İçişleri Bakanı Muammer Güler, istifa açıklamasında 17 Aralık tarihinde İstanbul’da gerçekleşen operasyonun hükümete, partiye ve ülkeye karşı düzenlenen kirli bir tezgah olduğunu ileri sürdü. “Oğlumun da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için bakanlık görevimden affımı Sayın Başbakanımıza aynı gün şifahen arz etmiştim. Söz konusu istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak Başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ