1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Yomra’daki skandal baskın!
Yomra’daki skandal baskın!

Yomra’daki skandal baskın!

Trabzon’un Yomra ilçesinde dün bir skandal baskına imza atıldı...

A+A-

Trabzon’un Yomra ilçesinde dün bir skandal baskına imza atıldı…Ataoğlu Nakliyat’ın Yomra’daki garajına Trabzon Savcılığının emri ile Jandarma ekipleri bir baskın yaptı. Ataoğlu firmasının, bir TIR’ından diğerine mazot aktarması yapılması nedeniyle tutanak vs. tutulmuş. Gerekçe akaryakıt kaçakçılığı imiş!

 

Türkiye’den yurt dışına nakliye yapan TIR’lar ülkeye girişlerinde, yasal olarak belirlenen miktarda yakıt getirebiliyorlar… Ki öyle de olmalı.

 

Fikret Ataoğlu’nun bir TIR’ı, muhtemelen Sarp’tan giriş yaptı. Kapıdan gerekli kontroller yapıldı ve Türkiye’ye giriş izni verildi. TIR, Trabzon’a geldi Yomra’daki şirketin garajına park etti. TIR’ın deposunda taş patlasa 500 bilemediniz 600 litre mazot var.

 

Firmanın bir yetkilisi, yurt dışından gelen aracın deposundaki yakıtın bir kısmını muhtemelen yine yurt dışına veya ülke içinde bir başka yere gidecek olan TIR’ın deposuna aktarma yapıyor.

 

O sırada oradan Jandarma ekibi geçiyor. Olayı görüyor ve hemen garaja girip baskın yapıyor…

 

Firma patronu, bu işin kaçakçılık vs. olmadığını söylüyor. Ama Jandarma komutanı dinlemiyor…

 

Ataoğlu jandarmanın, ‘Bu mazotu, bir diğer araca aktaramazsın. Aynı araçta kullanacaksın, yakacaksın. Kaçakçılık yapıyorsun’ dediğini söylüyor.

 

Olay, Temel fıkrası gibi!

 

Firma özel garajında bir aracından bir diğerine akaryakıt aktaramaz mı? Bal gibi aktarır…

 

Firma, bu akaryakıtı piyasada satsa, o zaman diyeceğiz ki, bu işin ticaretini yapıyor. Ver cezasını!

 

Olay açık ve net… Piyasaya yakıt satma, işin içinde ticaret, haksız kazanç yok!

 

Yurt dışından veya yurt içinden gelen bir araçtaki akaryakıtın bir başka araca nakledilmesi olsa olsa ancak Türkiye’de suç olur ve öyle de oldu.

 

TIR veya bir başka araç, sınır kapısında kontrol edilse, belirlenen miktardan fazla akaryakıt girişi sağlandığı tespit edilse, tut tutanağını ver mahkemeye, kes cezanı!

 

Ama burada böyle bir olay yok…

 

Jandarma, TIR’ın deposundan mazotu çekip alıyor…

 

Tahminimiz o ki; dağlara, yaylalara çıkan Jandarmanın araçlarının herhalde yakıt ihtiyacı bu şekilde gideriliyor!..

 

Olay gerçekten tam bir skandal!

 

Yurt içi ve yurt dışına taşımacılık yapan firmalar zaten can çekişiyor. Yurt dışına ancak ayda bir çıkabiliyor. Yurt dışına giden veya yurt dışından gelen malları yabancı ülkelerin araçları daha ucuza getiriyor… Ki, bunun da ana nedeni yol vergisi, trafik cezası ve akaryakıttaki avantajları…

 

Türkiye’nin TIR’ları bu ülkelerin TIR’ları ile haksız bir rekabetle boğuşuyor, diğer yandan bu tür olaylar yaşanıyor.

 

Fikret Ataoğlu’nun TIR garajına yapılan baskına ilk tepkiyi Uluslararası Nakliyeciler Derneği Trabzon il temsilcisi ve AKP il başkan yardımcısı Abdullah Özer gösterdi. Özer, ‘Sarp kapısında her gün kamyon dorselerine yerleştirilen tankerlerle, yüzlerce otobüs ve minibüsle mazot getirip satanları seyredenler, yasal iş yapan uluslararası nakliyecilere baskı yapıyorlar. Araçlarına el koyuyorlar. Yapılanlar tam bir hukuksuzluktur’ dedi.