1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yönetmelik değişti başkan koltuğunu sağlama aldı
Yönetmelik değişti başkan koltuğunu sağlama aldı

Yönetmelik değişti başkan koltuğunu sağlama aldı

Türkiye genelinde 1,3 milyon üyesi olan TOBB’un seçim yönetmeliğinde yapılan son dakika değişikliği, 365 odayı ilgilendiren son seçimler sonrası 234 oda ve borsa başkanın koltuğunu korumasını sağladı.

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) seçim yönetmeliğinde yapılan son dakika değişikliği, birkaç aydır süren seçimlerde dikkat çekici etkiler gösterdi.

YÜKSEK MAHKEME KARARI

1,3 milyon üyeli TOBB’a bağlı oda ve borsa başkanlarının seçilme şartlarını düzenleyen yönetmeliğe göre üst üste iki dönem yönetim kurulu ya da meclis başkanlığı yapanlar iki seçim dönemi geçmedikçe aynı koltuğa yeniden aday olamıyorlardı. Ancak Anayasa Mahkemesi, kendisine yapılan bir şikayet dilekçesini dikkate alıp, yeniden aday olmayı engelleyen kanun hükmünü iptal etti.

SIRA BÜYÜK KOLTUKTA

Bu değişikliğin ardından geçtiğimiz 1 Mayıs’tan itibaren TOBB’a bağlı 365 oda ve borsada büyük yarış başladı. Seçimler, Eskişehir hariç tamamlandı ve 365 oda ve borsa başkanından 131’i değişti. Buna karşılık 234 eski başkan yeniden koltuğuna oturdu. Yasada değişiklik yapılmamış olsaydı, 241 eski başkan seçime dahi giremezken, sadece 124 başkan yeniden aday olma hakkını kullanabilecekti. Artık tüm gözler çatı örgüt olan TOBB’un gelecek ay yapılacak seçimlerine çevrildi.

15 kişilik yeni TOBB yönetimini oda ve borsalarda yeni seçilen 1600 delegenin oyu belirleyecek. Mevzuat değişikliği TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na da yeniden aday olma şansı veriyor. Buna karşılık Hisarcıkloğlu’nun kendiliğinden aday olmayacağı, ancak delegeler tarafından toplanan imzalarla aday gösterileceği ifade ediliyor.

SÜRPRİZ OLABİLİR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile yıllardır birlikte çalışan başkanların yüzde 64’ünün koltuklarında kalması, Hisarcıklıoğlu ’nun karşısına yeni bir aday çıkma ihtimalini düşürdüğü ifade ediliyor. Bununla birlikte yasada yapılan bir diğer değişiklik le, TOBB’ a aday olacak oda ve borsa başkanlarının kendi koltuklarından istifa etme zorunluluğundan kurtulmuş olması nedeniyle Hisarcıklıoğlu’nun karşısına sürpriz adayların çıkabileceği belirtiliyor.

64BİN 250 KİŞİ SEÇİLDİ

Sanayici ve tüccar niteliği taşıyan şirketlerin üye olduğu oda ve borsalarda yeni yönetimleri belirlemek amacıyla 7 farklı koltuk için yaklaşık 64 bin 520 üyenin seçimi tamamlandı. Bu kapsamda meslek komitesi üyelikleri ve başkanlığı için 50 bin kişi, meclis üyelikleri ve başkanlığı için 10 bin kişi, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlıkları için 2 bin 920 kişi ve TOBB delegeliği için de bin 600 kişi seçimle işbaşına geldi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ