1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YSK'dan 'mühürsüz oy' açıklaması
YSK'dan 'mühürsüz oy' açıklaması

YSK'dan 'mühürsüz oy' açıklaması

"Geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları YSK tarafından üretilen, sahte olmayan zarflardır"

A+A-

YSK Başkanı Sadi Güven, mühürsüz oy pusulaları tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada "Geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları YSK tarafından üretilen, sahte olmayan zarflardır" dedi.

 

YSK Başkanı Sadi Güven, mühürsüz oy pusulası tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada "Akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır" dedi.

Güven'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 

Oy verme ve halk oylamasına katılma hakkı anayasanın 67. maddesinde düzenlenmiştir. Bu doğrultuda seçmen listelerini hazırladık. Şartlara haiz seçmen listesinde ismi varsa bizim buradan gönderdiğimiz oy zarfı oradaki seçmene veriliyor. Vatandaş sandığa giderek oyunu tercihini kullanıyor. Vatandaşa verilen zarf ve oy pusulaları YSK tarafından özel olarak üretilen evraklardır.

 

Gerçek vatandaş kendisine verilen YSK tarafından imal ettirilen sahte olmayan oy pusularını geçerli bir şekilde sandığa atmıştır. Oy pusulaları sahte değildir.

 

'SİYASİ PARTİLERİN TEMSİLCİLERİNİN YAPTIĞI HATA NEDENİYLE BÖYLE BİR KARAR VERDİK'

 

Akşamdan beri tartışmaya konu geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları YSK tarafından üretilen gerçek doğru oy pusulasıdır. Sandık kurullarında siyasi partilerin temsilcileri görev yapmaktadır onların yapmış oldukları hata nedeniyle YSK olarak vatandaşın anayasal hakkını kullanması gerektiğine karar verdik.

 

Bazı eksiklikler oy hakkını engellememeli.

 

'FARKLI ANLAM YÜKLEMEK DOĞRU DEĞİL'

 

(Mühürsüz zarflar kararı) Bu karara farklı bir anlam yüklemek doğru değil.