1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksek faiz oranları devletin gündeminde
Yüksek faiz oranları devletin gündeminde

Yüksek faiz oranları devletin gündeminde

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tüketicilere yapılan faiz indirimleri karşısında ticari işletmelere herhangi bir düşüşün yaşanmadığını belirttiği konuşmasında gerekli kurumlarla konunun görüşüldüğünü ifade etti.

A+A-

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ardından ‘ticari kredilerde faiz indirimi’ yönünde bir çıkış bu kez Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan geldi. Bu konuda BDDK devreye girecek. Hedef, bankaların yüksekte tuttuğu faiz oranını aşağı çekmek

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, art arda gelen faiz indirimleri sonrası piyasadaki tüketici kredisi faizlerinin düşmeye başladığını belirtirken, ticari kredilerde benzer trendin gözlemlenmediğine işaret ederek, “Taşıtta, konutta faizler düşüyor.

Finansal İstikrar Komitesi’nde ticari kredilerde, yatırım, üretim, ihracat için kredilerde, bu maliyetle ilgili ne yapılabilir diye Merkez Bankası ve BDDK’ya söyledik. Bir dahaki toplantıda da arkadaşlarımızın çalışmalarını değerlendireceğiz” dedi.

Babacan, üretim ve ihracat kredilerinde maliyetin düşürülmesi için Merkez Bankası ve BDDK’nın çalıştığını, ancak tatile ve tüketime giden harcamalar için kredi çekilirken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.