1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksek gelirliden vergi alınacak
Yüksek gelirliden vergi alınacak

Yüksek gelirliden vergi alınacak

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Demokrat Partı iktidarında Türkiye’nin yeraltı kaynakları, senyoraj hakkı ve adil vergi sistemini devreye koyacağına işaret ederek, "Bunun sonucunda DP iktidarı döneminde bir eliniz yağda, bir eliniz balda

A+A-

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, ’vatandaşlık maaşı’ konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bazı partilerin buna ’aile sigortası’ dediğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "Benim mesleğim öğretim üyeliği olduğu için demekki çok iyi talebe yetiştiriyorum. Ancak bu talebelerin bir sorunu var: bunlar kopyacı. Şimdi bunlara diyeceğiz ki, ’Siz bunları yapamazsınız. Niye? Sizin kaynağınız yok da onun için yapamazsınız.’ ’İyi de hocam sizin kaynağınız var mı?’ Demokrat Parti tepeden tırnağa kaynak. Bugüne kadar bu kadar yatırımları yapan DP, bunları yapamaz mı? Hele genç ve dinamik kadrosuyla BTP’nin enerjisi bunu nasıl yapmasın" şeklinde konuştu.

3 temel kaynak

Vatandaşlık maaşını 3 temel kaynağı devreye koyarak halledeceklerini ifade eden Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Biri yeraltı kaynaklarımız. Türkiye’nin 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynakları var. Her zaman Gümüşhane’yi misal olarak veriyorum. Gümüşhane’nin taşı da, toprağı da altın. Gümüşhane’nin 10 trilyon dolarlık altın rezervi var. Bu eskiden tespit edilmiş rezerv. Yeni bir yatak daha bulundu... Artvin ile Gümüşhane arası, bu da 10 trilyon dolar. Toplam 20 trilyon dolar. Bu ham halinde, bunu işlediğiniz zaman en az bire on değer kazanır, ne eder o zaman tam 200 trilyon dolar. 200 trilyon dolar altın Türkiye’yi kaç yıl bakar? Ben yüz yıl bakar diyorum. Onun için DP iktidarı döneminde bir eliniz yağda, bir eliniz balda olacak."

Yüksek gelirliden vergi alınacak

Verginin sadece yüksek gelir sahibi olanlardan alınacağını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Paranın piyasada dolaşmasını temin edebilmek için cebimizde olan parayı devletle paylaşmayacağız. Vatandaş ticaretini yaparken kendi arasında bunu paylaşacak, paranın dolaşımı hızlanacak. Örneğin 3 bin lira maaş alan kardeşim mutlaka bunu pazarda harcayacak ama devamının geleceğine inanırsa bunu pazarda harcar. Eğer devamının geleceğine inanmazsa bunu da harcamaz iktisat yapar. DP döneminde Allah’ın izniyle kardeşlerimize teminat vereceğiz ve harcamalarını devletin garantörlüğünde yapacaklar. Sosyal devleti hayata geçireceğiz, harcamalarımız sürat kazanacak. İşte onlardan vergi alınmadığı için de 1-2 iş yapıyorsa 3-5 iş yapacak. Maaşlarımız en az 3 bin TL olacak. Bazıları diyor ki "bunu nasıl yapacaksınız?" Avrupa’da işçi olarak çalışan bugün asgari olarak 2 bin euro maaş alır, 4 bin TL eder. Avrupalı 4 bin TL veriyor da benim Demokrat Partim neden 3 bin TL vermesin. Kaldı ki Avrupa’nın yer altı kaynakları bitmiş, gençliği bitmiş. Şimdi bizim her şeyimiz yerinde. 3 katrilyon dolarlık servetimiz var. Sen bunları kalkacaksın bunlara hibe edeceksin ondan sonra da ne olur 5 kuruş ver şeklindeki dilencilikle hayatını sürdüreceksin. DP olarak buna biz dur diyeceğiz. Fazla kazanan, yeterince gelir sahibi olan iş adamlarımız vergi verecek. Bu da ikinci gelir kaynağımız olacak."

Senyoraj hakkı devreye girecek

Üçüncü gelir kaynaklarının senyoraj hakkı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Baş, bunu şu şekilde özetledi: "Gayri Safi Milli Hasılamız (GSMH) 1 trilyon TL’nin üzerinde. Bu maldır, bunu biz paraya çevireceğiz. Türkiye 27 yıldan beri kendi parasını basmıyor yani senyoraj hakkını kullanmıyor. DP iktidarı döneminde senyoraj hakkımızı kullanacağız, 1 trilyon TL’nin üzerindeki paranın piyasada olması gereken karşılığı 350 milyar TL dir. Bizim dönemimizde bu en az on kat artacak. O zaman piyasada dolaşım miktarı da artacak. Tüketim azami ölçüde artacak ve üretim devreye girecek ve dünya Türkiye’yi cennet olarak görecek. Bugün piyasada dolaşımda olan para 35 milyar TL’dir. Bunun en az 25 milyarı bankalarda, 70 milyon insanın cebindeki yani dolaşımdaki parayı hesaplasan 10 milyarı geçmez. Halbuki iktisat kurallarına göre bizim cebimizde olması gereken yıllık gelirimizin yüzde 30’udur. Yani 350 milyar TL piyasada dolaşması lazım. DP döneminde, biz kazancımızı emisyonu devreye sokarak para yaparsak piyasada 350 milyar TL olacak mı? O zaman bir düşünün bugün bir terlik satan o dönem 10 terlik satacak mı? Bir çift ayakkabı satan, 10 çift satacak mı? Bir gömlek satan 10 gömlek satacak mı? O takdirde ne olacak, bir işçi çalıştıran iş yeri 10 işçi çalıştıracak. Şu andaki işçi rakamlarını 10 ile çarpın. Türkiye’de herkesin işi olacak hatta Türkiye yurt dışından işçi getirecek, benim milletim patron olacak. Genel Başkanımız Namık Kemal Bey’in döneminde bu hayata geçecektir, size söz veriyorum."