1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yunanistan'a kaçan darbeci hainler için şok karar!
Yunanistan'a kaçan darbeci hainler için şok karar!

Yunanistan'a kaçan darbeci hainler için şok karar!

Yunanistan'a kaçan darbeci hainler için şok karar!

A+A-

15 Temmuz darbe akşamı Meclis'i bombalayarak Yunanistan'a kaçan 8 askerle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Yunanistan'dan sığınma talep eden 8 hainin mülakatları ertelendi.

 

FETÖ darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan'a kaçan 8 askerin siyasi sığınma taleplerine ilişkin mülakatları bir ay ertelendi.

 

Askerlerin avukatlarından İllia Marinaki, mülakatların 19-25 Ağustos'ta gerçekleşeceğini söyledi.

 

EK SÜRE TALEP ETTİLER

 

Savunmalarını hazırlamak için ek süre talep ettiklerini belirten Marinaki, "Durumun nasıl değişeceğini ve idam cezasının yeniden getirilip getirilmeyeceğini görmek için bu ek süreyi istedik. Bu ertelemeyi aldığımız için mutluyuz. Daha fazla delil sağlamak için vaktimiz olacak. Ayrıca, Türkiye'deki askerlere nasıl muamelede bulunulduğunu ve ailelerinin ne durumda olduğunu görmek için zaman kazandık." ifadelerini kullandı.

 

İŞKENCE GÖRMEKTEN KORKUYORLAR

 

Marinaki, askerlerin geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike içinde olabileceklerini iddia ederek, "Bana büyük bir endişe içinde olduklarını söylediler. İdam cezası geri getirilmese bile, ölmek için yalvaracak kadar işkence görmekten korktuklarını ifade ettiler." şeklinde konuştu.

 

ASKERLER AİLELERİYLE GÖRÜŞTÜ

 

Avukat Marinaki, darbeci askerlerin aileleriyle telefonda görüştüklerini, banka hesaplarının dondurulduğunu ve kredi kartlarının bloke edildiğini öğrendiklerini aktardı. Darbecilerin tutuldukları yerde yaşam koşullarının gayet iyi olduğuna değinen Marinaki, bu durumun kendi güvenlikleri için gerekli olduğunu kaydetti.

 

NELER OLACAĞINI GÖRMEK İÇİN ZAMANIMIZ OLACAK

 

Bir diğer savunma avukatı Vasilis Terzidis ise, ertelemenin önemli olduğunu savunarak, "Türkiye'de durum şu an oldukça değişken. Orada neler olacağını görmek için de zamanımız olacak." dedi. Bugün mülakat randevuları olan darbeci iki asker, sabah erken saatlerinde başkent Atina'nın Katehaki semtindeki Merkezi İltica Ofisi'ne götürülmüştü.