1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yunanistan'da e-muhtıra şoku
Yunanistan'da e-muhtıra şoku

Yunanistan'da e-muhtıra şoku

Son yıllarda ekonomik krizile mücadele etmesine rağmen bir türlü aşamayan Yunanistan'da ordu içinde yer alan Özel Kuvvetler Birliği bir internet sitesi üzerinden bildiri yayınlayarak hükümeti istifaya davet etti.

A+A-

Ordu içinde yer alan, yükselişteki aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin denetimindeki 'İhtiyati Özel Kuvvetler Birliği (KEED', bir internet sitesinde bildiri yayınlayarak hükümeti istifaya çağırdı. Bunun üzerine Yunanistan Yüksek Mahkemesi önceki gece acil olarak toplandı. Yunan resmi ajansı ANA-MPA'de yer alan habere göre, Yüksek Mahkeme Savcısı Efterpi Kukamani başkanlığında yapılan toplantıda bu 'muhtıra' görüşüldü.

ANAYASANIN 22. MADDESİNE VURGU

Görüşmede ayrıca Guardian gazetesinde yayımlanan bir haberde, Yunanistan ordu mensuplarınca neo-nazi Altın Şafak Partisi'nden 3 bine yakın üyeye askeri eğitim verildiği yönündeki haberler de ele alındı. Yüksek Mahkeme'nin son gelişmelerin ardından geniş çaplı araştırma başlattığı ve sonuca göre nihai hukuki kararını vereceği öğrenildi. KEED imzasıyla yayımlanan açıklamada, hükümetin anayasanın 22. maddesinin öngördüğü iş, sağlık, eğitim, yargı ve güvenlikle ilgili şartları yerine getiremediği gerekçesiyle halk ve ordunun işbirliğiyle hükümetin bir an önce istifası istendi.

İstifanın ardından Yüksek Mahkeme'nin başkanlığında siyaset dışından ve Atina Akademisi'nden danışmanların yer alacağı bir hükumetin oluşturulması talep edildi. Açıklamada, cumhurbaşkanının da işleri kolaylaştırmak adına uygun zamanda istifa etmesi istendi.

HÜKÜMET: GEREKEN YAPILACAK

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, Yunan ordusunun ezici çoğunluğunun demokrasiye bağlı olduğunu belirterek, istisnaların bulunduğu yerde gerekenin yapılacağını söyledi.

GUARDİAN: YUNANİSTAN'DA DEMOKRASİ TEHLİKE ALTINDA

Guardian gazetesi, yeniden protestolara sahne olan Yunanistan'a yoğunlaşmış. Gazete, İngiliz düşünce kuruluşu Demos tarafından hazırlanan bir raporda "Yunanistan kadar demokraside geri adım atılan bir ülke olmadığının" yazıldığını aktarıyor.

Demos raporunun Yunanistan'ın ekonomik, sosyal ve siyasi kargaşaya sürüklediğine dikkat çektiğini yazan Guardian, bu sırada Yunan ordusu dahilindeki bir özel timde bulunan bir grup ihtiyat personelinin internet üzerinden darbe çağrısı yaptığını okuyucularıyla paylaşıyor.

Demos tarafından yayınlanan raporun Yunanistan'ın ve Macaristan'ın "demokraside en çok geri adım atan iki AB üyesi ülke olduğuna" kanaat getirdiğini aktarıyor Guardian.

Gazetenin haberine göre Demos raporu ayrıca Yunanistan'da artan aşırı sağcı eğilimden doğan endişelere de yer veriyor.