1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yurtdışından Türk yatırımcıya uyarı
Yurtdışından Türk yatırımcıya uyarı

Yurtdışından Türk yatırımcıya uyarı

Dünyanın en yaygın olarak takip edilen ekonomi gazetelerinden biri olan Financial Times Türkiye’nin ekonomik ilerlemesi konusunda yer verdiği yazısında Başbakan Erdoğan’ın köprü ve otoyol ihalesinin iptal edilmesi kararını ve ülkemizin FATF’ın kara listes

A+A-

 Financial Times, Türkiye’de yatırımcılar açısından iki önemli gelişme olduğunu belirtirken bu gelişmelerin, Türkiye’nin FATF’ın kara listesine alınması tehlikesinin kalkması ve Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla köprü ihalesinin iptal edilmesi olduğunu belirtti. FT, yatırımcıların Erdoğan’ın “rolü”nü göz önünde tutmaları gerektiğini savundu.

Türkiye’de yatırımcıların siyaseti göz ardı etmemesi gerektiği uyarıları yapılıyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times, “Yatırımcılar, Siyaseti Görmezlikten Gelemez” başlıklı analizinde “Türkiye bu haftaya yatırımcılar, yetkililer ve sıradan vatandaş için iki önemli gelişme ile başlıyor” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Bu gelişmelerden biri, ülke artık uluslararası bir finansman kuruluşunca üyeliğinin askıya alınması veya kara listesine alınması olasılığı ile karşı karşıya değil. Diğeri ise, vitrin bir özelleştirme, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla durdurulmuş olmasıdır.”

TBMM’de “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi” Yasasının onaylanması ile, 22 Şubat’a kadar mühlet vermiş olan Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Türkiye’nin üyeliği askıya alma veya kara listeye koyma tehdidinin bertaraf edildiğine dikkat çekti.

“KÖPRÜ İHALESİ KARARI, TÜRKİYE'NİN ÖNGÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ ZEDELİYOR”

İngiliz gazetesi, FATF konusundan sonra analizinde “Ancak bu sırada Türkiye’nin yatırım görünümü açısından çok daha temel bir şey olmuş olabileceği”ni belirterek Başbakan Erdoğan’ın, galip çıkan grubun 5.7 milyar dolarlık teklif yaptığı köprü ihalesinin iptali üzerinde durdu. Gazete şunları yazdı:

“Bu özelleştirme, Türkiye’nin tarihinde ikinci büyük özelleştirme olacaktı. Erdoğan, yeterli para çekmediğini söylüyor. Bazı analistler ise, Türkiye’nin Özelleştirme Yüksek Kurulu başkanı olarak Erdoğan’ın aldığı bu kararın, Türkiye’nin altyapı yatırımlarına milyarlarca doları çekebilmesi için gerekli olan öngürülebilirliği zedelediği uyarısını yapıyorlar.”

Buna karşın FT, “Ancak hem FATF ihtilafı hem de köprü ihalesinin kaderi başka bir şeyin altını da çiziyor, bu da özelleştirmeye yeşil ışık yakmak olsun, terörün finansmanı konusunda karar vermek olsun, yatırımcıların, Erdoğan’ın rolünü gözardı etmeleri, kendileri için risk yaratır” değerlendirmesinde de bulundu.