1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Yusuf Turgut 10. yaşını nasıl anlattı?
Yusuf Turgut 10. yaşını nasıl anlattı?

Yusuf Turgut 10. yaşını nasıl anlattı?

Ne zaman neden sabahladı...

A+A-

Taka Gazetesi”nin genel yayın yönetmeni Yusuf Turgut Gazetesi”nin 10. Kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak duygu yüklü bir yazı kaleme aldı.

Trabzonhaber.com.tr olarak Taka ailesinin 10 yaş gününü kutluyor. Yusuf Turgut”un konu ile ilgili yazısını aynen aktarıyoruz….

 

 

10’ncu yılında Türkiye’de bir marka olan TAKA Gazetesi’nin kuruluşu ve bugüne geliş öksünü özetlemeye çalışacağım.

 

2002 yılının Mayıs ayıydı. Yaz erken gelmiş ve umuda yelken açmıştık.

 

Trabzon ve Karadeniz bölgesi yeni bir gazete ile tanışmanın, biz de tüm bölgeyi sarmanın planlarını yapıyorduk.

Gazetemizin İmtiyaz sahibi Ahmet Sancak yüreğini ortaya koydu. Ahmet Sancak, Muzaffer Sancak ve Zeki Sancak kardeşler, gazeteyi kurmaya karar verdikten sonra kentte nereye gitti, kiminle konuştu iseler ‘bu işe girmeyin’ telkinlerini duydular. Fakat, 15 kişilik gazeteci topluluğunu kucakladı ve onların önüne geçtiler. TAKA Gazetesi amatör bir ruhla çıktığı yolda büyük mesafeler aldı.

 

Belirlediğimiz yayın tarihi 19 Ağustos 2002’ye günler kalmıştı. Artık Ahmet Sancak ilk sayıya yazısını yazmış ve Salih Çamoğlu, Zeki Sancak, Yusuf Turgut, Zihni Ağırman, Burak Gayretli, Halil Şanlı, Erol Sancak, Birol Sancak, Tuncay Uçkun, Turgay Örgün ve diğer arkadaşlarla birlikte birinci sayfaya kadar gelmiştik.

 

Son gece amatör ruhu bir kez daha ortaya koyduk. Bir grup arkadaş Çarşıbaşı’na, bir grup Of’a, bir grup ise Maçka’ya doğru tüm bölgeyi afişledik.

 

Son gün gazetenin 1’nci sayfasını belirliyoruz. 1’nci sayfaya çok çarpıcı bir haber koymalıydık. Sayın Ahmet Sancak’ın yazısının yanına dikkat çeken o haberi yerleştirmekle birlikte sayfaları çattık ve matbaa için son verdik.

 

19 Ağustos gecesi. Türkiye gazetesinin matbaasında yaşananları 10 yıl sonra Erol Sancak anlatınca duygulandım:

 

‘Gazete sayfaları rotatife takıldı. Ama bir türlü makineler dönmüyor. 19 Ağustos sabah saat 04.00 oldu. Hava ayılıyordu. Baktım Yusuf Abi’nin matbaa içindeki yürüyüşleri hızlandı! Bir sağa bir sola yürüyor ve kendinden geçiyordu. Baskı yetişmeyecek denince tekme atmaya başladı. Bende içimden, ‘Bu adamla mı çalışacağız, yandık’ dedim. Ama gazete çıktığında yüzünden ter boşalmış ve büyük bir rahatlık yaşamıştı. O gece hepimiz için zor olmuştu.’

 

Gerçekten gazeteler için ilk sayılar çok önemlidir.

 

Bütün bölge insanı sizi bekliyor ama siz gazeteyi sabah 07.00’da bayiye gönderemezseniz işiniz bitiktir!

25 yıldır aralıksız yerel basındayım. Trabzon’da yayın yapan ve bir ara çok güçlü olan Kuzey Haber Gazetesi böyle bitmişti. Renkliye geçmiş, bayiye gazeteyi yetiştirememiş onlar için sonun başlangıcı olmuştu.

 

Matbaada sabah 05.00’da Ahmet Sancak ve Yayın Kurulu TAKA Gazetesini eline almıştı. Bayiden alanlar ilk sayfaya baktılar. Sayın Ahmet Sancak’ın gülen yüzünü gördüler. Haberlere baktılar. Yazarları okudular. Sonra spor haberlerine yoğunlaştılar.

 

Koşuşturma bitmedi.

Ağustos sıcağı yakıyordu.

 

Birer takım siyah elbise almış ve kravat takmıştık. Bütün yayın kurulu pırıl pırıl parlıyordu. Zorlu Otel’de akşam kokteyl vardı. O kokteyl öncesinde de şöyle bir duygu içindeydim:

‘Gelen olur mu, salon dolar mı?’

 

İnsanlar adeta akın akın kokteyle gelmeye başladılar. Mutluluğumuza ortak oldular. Zorlu Grand otelinin koridorları dolmuş taşmış TAKA Gazetesi’nin ilk sayısı herkesin elinde ve dilinde olmuştu.

 

10 yılda yaşadıklarımızı yazsam sayfalara sığmaz. Bir örnek vereceğim, Ankara’da beni dinleyen Yazı İşleri eski Müdürümüz Muharrem Mermertaş’ı da tanık göstererek Trabzon etkinliklerinde söyledim. Biz ‘bir gecede tam 3 kez manşet değiştirerek’ TAKA gazetesini bugünlere getirdik. TAKA Gazetesi Ahmet Sancak ve onun inandığı ekibinin ürünü olarak bugünlere ulaştı

 

10 yaşındayız.

 

Artık yürüyoruz. Güçlüyüz Trabzon, bölge ve Marmara da yukarıya doğru tırmanıyoruz.

Bu gazeteye ilk günden itibaren inanan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Bu gazetenin sahibi siz okurlarsınız.

 

Hepinize yürekten teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

 

Kuşkusuz 10 yıllık süreçte bize yol arkadaşı olan çalışanlarımıza ve bugünkü tüm kadroya,

Spor Müdürümüz Hamza Mısır ve Yazı İşleri Müdürümüz Levent Ustabaşı, Yazı işleri eski Müdürlerimiz Muharrem Mermertaş ve Yakup Karbuz, Spor eski Müdürlerimiz Halil Şanlı ve Burak Gayretli ile tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

 

Sancak ailesinin büyüğü Aslan Sancak’a da evlatlarınla gurur duy diyorum.

 

Yaş günümüz kutlu olsun.