1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Yüzsüz balık' 150 yıl sonra görüldü
'Yüzsüz balık' 150 yıl sonra görüldü

'Yüzsüz balık' 150 yıl sonra görüldü

Şaşkınlık yarattı

A+A-

Avustralya açıklarında sualtı araştırmacıları ekibi kimse tarafından daha önce görülmemiş bir balık türüne rastladı. Yeni bir tür keşfettiğini düşünen ekip ağlarına takılan balığın en son 150 yıl önce görülmüş ‘yüzsüz balık’ olduğunu öğrendi.

Avustralya kıta sahanlığında bulunan Jervis Koyu'nda sualtı araştırmalarını sürdüren bilim insanları, araştırmalarının ikinci haftasında denizin 4 bin metre derinliğinde ilginç bir deniz canlısıyla karşılaştı. Rengi kahverengiye çalan beyaz bir balık olduğu anlaşılan canlıyla ilgili asıl dikkat çeken ise yüzünün olması gereken yerde hiçbir organın bulunmayışıydı. Bu nedenle 'yüzsüz' sıfatını yakıştırdıkları gizemli canlının fotoğraflarını e-posta yoluyla uzmanlara gönderen bilim insanları, yeni bir tür keşfetmiş olabileceklerini düşünerek balığa bir de isim buldu. Ne var ki gemide bulunan zooloji ve sınıflandırma uzmanı John Pogonoski, çok geçmeden kötü haberi verdi: Balık daha önce keşfedilmişti. Latince ismi 'Typhlonus nasus' olan balığın yılanbalıkları ailesine mensup olduğu öğrenildi.

312078.jpg

1873 YILINDAN BERİ İLK KEZ GÖRÜLDÜ

(Avustralya Ulusal Bilim Dairesi) CSIRO'nun keşif ilderi doktor Tim O'Hara ise The Guardian'a konuşarak söz konusu türün bölgede en son 1873 yılında görüldüğünü kaydetti: "Bu ufaklığın görünüşü inanılmaz çünkü ağzı gövdesinin altında yer alıyor, dolayısıyla ona yandan baktığınızda ne ağız burun ne göz ne de başka bir şey görebiliyorsunuz. Deyim yerindeyse iki balığın kuyruk tarafının birleşimi gibi bir şey…"

15 Mayıs'tan beri bölgede 27 bilim adamı, 13 teknisyen ve 20 görevliyle araştırma yapan gemi, keşiflerini Victoria Müzesi'ne teslim ediyor.