1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zafer Çağlayan: Gümrük Birliği’ni kaldıralım
Zafer Çağlayan: Gümrük Birliği’ni kaldıralım

Zafer Çağlayan: Gümrük Birliği’ni kaldıralım

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını masaya yatırdı. Çağlayan, “Bu anlaşmayı ‘revize edelim’ diyoruz. Oluyorsa böyle olsun, olmuyorsa kaldırıp serbest ticaret anlaşması yapalım” dedi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün gazetelerin ekonomi müdürlerine güncel konularda değerlendirmeler yaptı. Bu kapsamda Çağlayan, ABD ile AB arasında imzalanması hedeflenen serbest ticaret anlaşması (STA) sonrası bir kez daha tartışmaya açılan Türkiye-AB Gümrük Birliği (GB) anlaşması konusunda da yorum yaptı.

GB anlaşmasının bugüne kadara sanayi sektörüne ciddi katkılar sağladığını, ancak artık ülkenin aleyhine işlemeye başladığını vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:

Yüksek vergi konuyor

“AB ile STA yapan ülkelerin malları bize AB üzerinden geldiğinde, onlara anlaşmamız gereği maksimum yüzde 9 vergi koyabiliyoruz. Oysa onlar bize yüzde 80-90 vergi koyarak rekabet şansımızı yok edebiliyor. GB’den çıkarsak Avrupa bizden mal almaz diye bir olay yok. Bu anlaşmayı ‘revize edelim’ diyoruz. Oluyorsa böyle olsun olmuyorsa GB’yi kaldırıp, yerine STA yapalım. Eğer olmazsa elimiz armut toplamayacak. GB’nin daha fazla aleyhimize işlemesine tahammül edemeyiz. GB olsa da olmasa da bugünkü sanayi yapısıyla AB ile ihracatımızda kuruş eksilme olmaz.”

AB’den önce anlaşırız

Başbakan’ın son ABD ziyaretinin ticaret açısından çok verimli geçtiğini de belirten Çağlayan, Başkan Obama’nın önerisiyle kurulması kararlaştırılan yüksek düzeyli çalışma komitesinin çok önemli bir adım olduğunu söyledi. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, ‘Bizim aramızdaki serbest ticaret AB’den daha önce gerçekleşebilir’ dediğini aktaran Çağlayan, “Kolay değil ama eğer işler yolunda giderse AB’den evvel biz bu işi bitiririz” dedi.

Devlet yerli marka otoya ortak olacak

Yeri marka araç tartışmalarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan Ekonomi Bakanı Çağlayan, hükümetin bu konuda kararlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Karşımıza bir baba- yiğit gelirse, devlet gerekirse ‘altın hisse’ yoluyla projeye ortak olabilir, sermaye koyabilir. Konu Bakanlar Kurulu’nda da gündeme geldi. Orada ‘kamu olarak bu işe girmeliyiz’ dedim ve aksi görüş gelmedi. Başbakan’ın bu konudaki düşüncesini ve beklentisini bildiğim için söylüyorum.” Dünyanın birçok ülkesinde altın hisse yöntemiyle devletlerin otomotiv üretiminde olduklarını hatırlatan Çağlayan, babayiğit konusunda dikkat çekici bir açıklamada daha bulundu: Babayiğit yabancı da olabilir dükkan açık.”

BANKALARIN ALDIĞI MASRAF HELAL DEĞiL

Faiz konusundaki eleştirileri için, “Faiz lobisinin ayağına basmanın keyfini yaşıyorum” diyen Çağlayan, “Merkez Bankası sonunda hidayete erdi ve faizleri indirdi. Bankacılık sisteminin de buna uyması lazım. Dediğim dedik diye devam etmek istiyorlar buna müsaade etmeyiz” ifadesini kullandı. BDDK’nın elinde yetki olduğunu söyleyen Çağlayan, şöyle devam etti: “Bankalarla konuşsun, faizleri kontrol etme yetkisine sahip. Piyasa şartları ve ahlakla uyuşmayan bankaların kazancı helal değil. Yüzde 10 kredi kapatma komisyonu istiyorlar.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ