1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ZAFER VE BOZGUN ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ZAFER VE BOZGUN ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ!

A+A-

Trabzonspor  şampiyonlar Liginde  şüphesiz  en kritik   dönemece girdi. Bordo Mavili takım için Şenol Güneş’in de dediği  gibi   15  gün ara ile oynanacak iki Moskova  karşılaşmasında alınacak  dört puan   temsilcimizin  bir üst  tura  fırlaması için kanımca   yeterli olacaktır.

Lakin  iki maçtan  en az bir  üç puanla çıkılamaz ise   gurupta  yarışı yeniden başlatmamız manasına gelecektir. 

Trabzonspor için   CSK  hem artıları hem de zaafları ile dikkat çeken bir  rakip.  Bir   defa  şunu ezberimize yazmak ve  yeterli önlemleri almak zorundayız.  Forvet arkası oynayan Rus milli takımının da  formasını giyen  CSK ‘nın   on numaralı oyuncusu  Dzagoev  Alan kesinlikle  çok dikkat edilmesi gereken bir oyuncu. 

Yine orta alanda  dikkat edilmesi gereken  Sırp oyuncu Tosiç ile  Rus  Pawel Mamaev  de rakip takımın  en dinamik isimleri arasında  ön plana  çıkıyor. Ancak  daha etkili ve  çok daha tehlikeli olan   blok ise  forvet hattı.  Doumbia  ile  Wagner Lowe  çok kaliteli  oyuncular… 

Her ikisi de  sırtı kaleye  dönük oynayabilen, adam eksiltmeyi becerebilen, çabuk ve son vuruşları iyi olan  futbolcular. Yani  savunmamızı  bir hayli zorlayacak  görüntüsü veriyorlar.  Ev sahibi CSK  Moskova’nın   tehlikeli  forvet elemanları  dışında en etkin olduğu  yönlerden  bir tanesi de  duran toplar.

Gerek kaleyi cepheden  gören noktalardan  topa iyi  vuran ve  sonuca gidebilen oyuncuları bulunan Rus temsilcisi,  gerekse   köşe  vuruşu  ya da  çaprazdan kullanılacak serbest vuruşlarda da  rakip kale önünde  etkili olmayı becerebiliyor. Bunlar   bizim adımıza  dez avantaj  teşkil edebilecek taraflar. Ama Trabzonspor’unda  lehine oluşabilecek durumlar söz konusu.   

Rusların en iyi kalecisi olarak bilinen Akinfeev,  forvetteki en etkili  silahlardan birisi olan  Oliseh  gibi iki önemli  oyuncu  sakat, dünyaca  ünlü Japon  Honda ise son derece  formsuz olduğu için
son haftalarda  yedek kulübesine mahkum ! Özellikle geçen sezon  bu takımın en önemli  beş silahından  üçünü teşkil eden  söz konusu  oyuncuların Trabzonspor’ a karşı forma  giyemeyecek olmaları  bizim açımızdan sevindirici. Bordo mavililer  alışık olmadıkları  ve yaklaşık dört  derecelik bir  hava sıcaklığında oynayacakları müsabakada  eğer rakibin 10 numarasını etkisiz hale getirir ,   forvetteki  Wagner ve  Doumbia’ya  boş alan bırakmaz,  duran toplarda da rakibe karşı hata yapmazsa  puanla dönmemesi için fazla bir sebep yok gibi  gözüküyor.  Çünkü rakip kolay  gol yiyen bir takım !

Bordo Mavililer  oyunu mutlaka   yerden  kurmalı.  CSK  Moskova’nın  ağır oyunculardan oluşan  geri bloğu,  hava toplarında etkili ve geçit vermiyor ama    yerden  gelişen  tüm ataklarda  hata yapma  ihtimalleri çok  yüksek ! Bu sebeple  Fırtınamız,  bir anlamda  Rusya’nın başkentinde kendi  göbeğini   kesecek. Yani rakibin durumu  çok net ve kesin .Siyah ve beyaz  tarafları  aleni şekilde ortada!  Boş alan bırakmadan rakip  üç oyuncuya iyi  önlem alacaksın, onların kullanacağı  duran toplarda hata   yapmayacaksın ,  süratli  ataklarda  hücumu yerden yapacaksın ! Olayın özeti budur…

Sonuç olarak ;   ‘nasıl bir rakip’ karşımızda bulacağımız   noktasında  cevabı bize verecek olan yine bizim oyuncularımız olacak! Onların  özellikle  belirttiğimiz  noktalardaki  gösterecekleri  performans  ya da atraksiyonlar  maçın gidişatını  belirleyecektir.  Rakibin kolay bir  lokma olması da  dev bir canavara dönüşmesi de   bizim takım oyunumuza ve  hata payımıza  bağlı olacaktır.
 
İyi bir Trabzonspor  Kremlin’den  bir  zafer türküsüyle  dönebileceği  gibi   mücadeleyi bir kenara koyup basit hatalarla acemiler mangasını andıran bir Trabzonspor  bozgun yiyerek de  sahadan ayrılabilir. İnanın iki ihtimalde birbirine çok yakındır ve bu ihtimali belirleyecek olan biziz!  Doksan  dakikanın sonunda yürekten alkış tutmak ve  zafer naraları atmak dileği ile  başarılar diliyorum Karadeniz Kaplanlarına.

Önceki ve Sonraki Yazılar