1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zamana karşı yarış!
Zamana karşı yarış!

Zamana karşı yarış!

Çalışmalar aralıksız sürüyor...

A+A-

VAN ve Erciş'te 604 kişinin yaşamı yitirdiği 23 Ekim'deki Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde depremden 17 gün sonra meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki dün akşamki deprem ikinci felaket oldu.


İlk depremde hasar gören 2"si otel 25 binayı yerle bir eden depremde enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmalar aralıksız sürüyor.


Boğaziçi Üniversitesi Kanadlli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Van'ın Erciş İlçesi olarak saptadığı deprem saat 21.23'te meydana geldi. Van kent merkezinde Bayram ve Aslan oteller ile çoğu ağır hasarlı olduğu için tahliye edilen 23 bina yerle bir oldu. 22 binanın enkazında kimsenin olmadığı belirlenirken, arama kurtarma çalışmaları gazeteciler ile yardım ekiplerin de kaldığı Bayram Otel enkazında yoğunlaştı. Önce Van'daki arama kurtarma ekiplerinin başlattığı, ilerleyen saatlerde de çeşitli illerden ulaşan ekiplerin katıldığı arama kurtarma çalışmaları gece boyunca aralıksız sürdü.


Gece 23 kişinin kurtarıldığı ve 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı arama kurtarma çalışmaları, sabahın ilk ışıklarıyla gelen takviye ekiplerin de katılımıyla daha bir hız kazandı. Depremden 11 saat sonra 60 yaşındaki Mehmet Deniz yıkılan binanınenkazdan sağ çıkarıldı.


Dün akşamki 5.6'lık depremde yerle bir olan Bayram Otel ve diğer iki binada arama kurtarma çalışmalarına katılan ekipler enkaz altındakilere ulaşmak için zamanla yarışıyor.