1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Zeybek, Önemli konulara değindi !
Zeybek, Önemli konulara değindi !

Zeybek, Önemli konulara değindi !

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Türkiye’de dışarıdan dayatılan siyaset yüzünden orta direğin yok edildiğine dikkatleri çekti

A+A-


Türkiye’nin en büyük problemlerinden birinin orta direğin yok ediliyor olması olduğunu söyleyen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, “Türkiye’de uygulanan neoliberalist dayatmacı siyaset yüzünden, dışarıdan dayatılan siyaset yüzünden, Türkiye’de orta direk yok ediliyor” diye konuştu. DP Lideri şöyle konuştu: “Orta direk lafını bizim eski Genel Başkanımız, benim Başbakanım, Cumhurbaşkanımız Özal çok kullanırdı. Buna orta sınıf da denilir. Orta sınıf dediğimiz üretici halk kitleleridir. Başta, en başta ve temelde tarımla uğraşan insanlar vardır. Tarımla uğraşanlar, çiftçiler. Onlar eğer yaşamazlarsa, onlar üretimini sürdürmezlerse, en temel ihtiyacımız olan hayatımızı devam ettirmemiz için gerekli olan yiyecek ihtiyacımızdan yoksun kalırız.” Demokrat Parti iktidarda olduğu dönemlerde Türkiye’nin ihracatçı bir ülke olduğunu söyleyen DP Lideri Zeybek, “Türkiye vaktiyle Demokrat Parti iktidarlarında bırakınız kendi kendine yetmeyi, dışarıya gıda ürünleri satan bir ülkeydi. Mesela hayvancılıkta kaçakçılık için kullanılan bir ülkeydi. Yani gıda daha bol ve ucuz yiyecek olduğu için, daha açığı sığırlarımız, koyunlarımız çok bol olduğu için İran’a, başka yerlere kaçırılırdı” diye konuştu.

Kurbanlık Angus ithal ettik

AKP hükümeti döneminde Türkiye’nin kurban kesmek için hayvan bulamadığını ve ithal etmek zorunda kaldığını söyleyen DP Genel Başkanı Zeybek, şunları söyledi: “Türkiye’nin sahip olduğu hayvan sayısı bu sekiz, dokuz yıl içinde yarı yarıya düşmüştür. Yani mevcut sığırlarımızın ve koyunlarımızın sayısı yarı yarıya düşmüştür. Mevcut düşmüştür ve biz dışarıdan kurban kesmek için bile Atlantik’in ötelerinden Angus dediler biz de öğrendik. Sığırlar getirmek zorunda kalan bir ülke olduk. Böyle bir sıkıntı doğdu. Neden? Çünkü hayvancılığımız yok oluyor. Hızla eriyor. Neden? Çünkü hayvancılık kârlı olmaktan çıktı. Hayvancılığın ortadan kalkması, tarımın ortadan kalkması en temel direğimizin ortadan kalkması demektir. Atatürk’ün söylediği “Çiftçi milletin efendisidir, köylü milletin efendisidir” sözünü doğru anlamak lazım. Yani eğer bu orta sınıfın temeli olan orta direğin temeli olan çiftçilerimiz, çiftçiliğimiz ortadan kalkarsa bunların ortadan kalkması esnafı da etkiler. Orta sınıf yok oluyor, Çiftçiliğimiz yok oluyor, Esnafımız yok oluyor, Kobilerimiz eriyor, Milli sanayimiz eriyor. Peki ne oluyor? Olan şu. Türkiye’de dört, dolar milyarderi varken bu iktidardan önce. Şuan otuz sekiz dolar milyarderi var.”