1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ZİNCİRLEME KANDIRMACA !
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ZİNCİRLEME KANDIRMACA !

A+A-
Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve Genel Sekreteri Hasan Yener aynı  Divan toplantısında konuşmuşlar!  


Daha on ay evvel yönetime giren İstanbul’daki taze yöneticilerimizden Temel Soyyiğit bey de Meltem Tv’ de  bir proğramda soruları cevaplamış ! Üçünün de yaptığı açıklamaların ortak özelliğinin kan-dır-ma-ca olduğunu çok net bir biçimde ifade etmek isterim ! Binanaleyh yetmedi ! Divanda açıklanan kulüp borcu da ayrı bir kandırmaca ve muhasebe oyunudur.

SAYIN ŞENER’E …
Trabzonspor’umuzun  Başkanı sayın Sadri Şener’in ‘transferleri ben yapmıyorum ‘ şeklindeki kısa cümlesi baştan sona kadar toplumu aldatmaya dönüktür. Jaja krizi Trabzonspor’da niye doğmuştur? Jaja alınırken Şenol Güneş’in tutumu, eski Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu’nun onay vermemesi ile   iplerin  nasıl gerildiği, daha dün gibi gözümüzün önündedir!

Antalya’da yapılan transfer değerlendirme toplantısında dönemin transfer izleme komitesinden sorumlusu sayın Özkan Sümer’in tüm uyarılarına rağmen Alanzinho’yu ısrarla alan kimdir ? Henripe transferinde ısrarcı olan    Şenol Güneş midir ? Asla ! Tüm yabancı transferleri kadroya katan, başına buyruk hareket eden sayın Şener’in kendisidir. Öyle ki sayın Şener’in yaptığı transferlerin yüzde sekseninden kulübün Asbaşkanı bile son dakikada haberdar olmuştur! Yönetim kurulu üyeleri ise basından öğrenmiştir! Özkan Sümer’i   önemli bir manevra ile izleme komitesinden alıp, kendi başına buyruk yaptığı transferleri yasal zemine oturtmak için kendi izleme komitesini kurmuştur! İddiamı tekrarlıyorum ! Şu an ki komite Trabzonspor’un değil, sadece Başkan’ın emrine göre hareket eden ve   şahsına hizmetle görevli bir komitedir !

Sayın Şener’in hala bu konuda sorumluluk üstlenmeme çabasını hayretle izliyorum. İzlerken de kendisi adına üzülüyorum!Bir de ona inanan sayıları az Trabzonspor taraftarlarına !!! Sayın Şener,   şike yasasının değiştirilmesi ile ilgili taslağa  imza atma sebebi olarak şimdi de  diyor ki; ‘nasıl olsa bu yasa UEFA nezdinde bir anlam ifade etmeyecekti.  Onun için imzaladım’! Yani  ‘atsam ne olur, atmasam ne olur’ manasına getiriyor ! Yok ya !  Peki o     zaman bu taslağı hazırlayanlara deseydiniz ya ; ‘Arkadaşlar böyle bir taslağa gerek yok. Nasıl olsa UEFA bu işi kabul etmeyecektir’! Neden demediniz ? Ondan da vazgeçtim ! Size ne UEFA’nın kabul edip etmeyeceğinden ! Bu camianın hakkı yenmişken , hakkını yiyenlerin lehine hazırlanan bir protokole siz neden imza attınız onu söyleyin ! Bırakın UEFA   falan gibi demogojik lafları! 

Kime ya da kimlere diyet borcunuzu ödediniz ? Onu söyleyin sayın Şener!  Herhalde UEFA aynı kanun değişikliğinde şahıslara yönelik yapılmasını istediğiniz, cezaların hafifletilmesi yönündeki isteğinize de karışacak değil! UEFA hazırlanan ve sizin de imza attığınız   o maddenin sadece ‘küme düşürülme’ tarafına karşı durabilir! Yani Fenerbahçe veya başka takımlar için  ‘küme düşmemeli’ demenize karşın, UEFA ‘hayır düşürün’ diyebilir! Peki ya imza attığınız değişikliğin diğer tarafı ! Hani şike yaptıkları tespit edilen başkan veya yöneticilerin 5-12 yıl arası hapis cezasını, 3 ay ile 1 yıl arasına indirme doğrultusundaki kısma ne demeli sayın Şener ? Trabzonspor’un hakkını  çaldığı iddia edilenlerin, suçları sabit görülse bile   elini kolunu sallayarak üç ay sonra serbest dolaşım hakkı elde etmesine dönük imzaya ne demeli !Orada da UEFA’ya mı güvendiniz!  Kimden aldınız bu yetkiyi ! Siz başkan olabilirsiniz. Lakin bu kadar hayati önem taşıyan bir maddeye imza atarken, kime danıştınız? 

Danışmazsınız ve   danışamazsınız dimi ! Çünkü taşeronluğunu yaptığınız, özel ticari hayatınızda bağlı bulunduğunuz insanları kurtarmak, Trabzonsporluluktan daha evla geldi ! Olaya bir de şöyle bakalım. Bu imzayı attınız! Neden kamuoyunu kandırdınız ? Kandırmaca ile neyi hedeflediniz? Neden gazete  sütunlarında yandaşlarınız aracılığı ile   ‘külhanbeyi’  vari demeçlerle; ‘O kağıda imza atmam’ palavrasını sıktınız!    Trabzonsporluları kandırmakla kendi puanınızı mı yükselttiniz?   ‘Vay be helal olsun Başkan’a! Kimseye pabuç bırakmadı! Meydan okudu’  dedirtmek mi istediniz! Yani kandırmaca ile şahsi hesabınıza puan kattınız öyle mi ? Yazık vallahi yazık! Şunu bilmelisiniz sayın Şener!  Bu imzayı atmanız noktasında   şahsımı da toplumu da ilgilendiren ; Trabzonspor kamuoyunu ‘imza atmadım’ diyerek nasıl kandırdığınızdır. Dört yıldır, kandırmaca oyunu oynadığınızı adım gibi biliyorum da, yazık  bu taraftar daha yeni uyanıyor! Ve sizler hala kötü huyunuzdan vazgeçmek nedir bilmiyorsunuz !  

Selçuk İnan konusuna gelince . Efendim, Selçuk İnan imza atmazmış ! On milyon da verseymişler, nişanlısına sebep gidermiş ! Yok ya ! Selçuk yeni mi nişanlanmıştı ? Peki  o Selçuk, geçen yıl aralık kongresinden evvel  sizin deyiminizle, siz ‘Başkan olursanız’ imza atacaktı ? Yapmayın ya!  Bu kadarına pes vallahi !  Siz onu bırakında hani  ‘Selçuk gibi on gömlek daha iyi oyuncular’  bulacaktınız! Öyle demiştiniz. Hani nerede sayın başkan nerede ? Yoksa o da bir kandırmaca mıydı ? 
 
HEY GİDİ HASAN YENER!
Hasan beye gelmek istiyorum. Çok sevdiğim saygı duyduğum, 1996 da ki yöneticiliğinden beri tanıdığım bir simadır Hasan bey ! Onu çok iyi bir Trabzonsporlu bilirdim de meğerse ne kadar yanılmışım ! O da koltuk sevdasında olanlardan kanımca ! Bekliyor ki acaba bir  ‘asbaşkanlık’ unvanı kapabilir miyim ! Hasan bey sürekli topluma yanlış bilgiler vermekle meşgul! Başkanının avukatı gibi adeta! Jaja olayında sizleri nasıl yanlış bilgilendirdiğini unuttunuz mu yoksa !Hani ; ‘ Jaja’yı bir aydır izledik ve aldık’ demişti de    Jaja’nın iki maç oynamadığı   ortaya çıkmıştı. Yani bir ayın, on beş günü zaten Jaja sahada   olmamıştı! Sonra daha da netleşmişti olay ! Hayrettin Hacısalihoğlu’nun istifasından sonra eski Asbaşkan demişti ki ; ‘ Jaja denilen oyuncu İstanbul Havalimanına inene kadar bizden hiç kimse O’nu görmemişti’!

Uzatmaya gerek yok !Bugüne dönelim yine… Dünkü konuşmaya bakar mısınız ? Efendim takımı 12. basamakta  almışlarda , çok başarılıymışlar falan filan ! Peki doğru! Doğru da şunları da anlatsaydı ya Hasan bey ! Mesela, bir önceki yönetimin   harcadığı toplam bütçe doksan trilyonken, biz  dört yılda 500 trilyona merdiven dayadık !Trabzonspor tarihindeki tüm yönetimlerin toplam transfer harcamalarından daha fazlasını yaptık!  Onların bıraktığı borç 37 trilyonken , biz 150 trilyonları aşağı inemedik !

Siyasi güç Trabzonspor’u kullanmak için trilyonlarca gelir kapısı açıp , her tür desteği verdi ama öncekilere bir kuruş yardım yapılmadı ! Tüm basını Trabzonspor’un reklam paralarıyla yanımıza alıp , hak etmediğimiz övgüleri dizdirdik, lakin  aynı basın  bir evvel ki yönetimi paramparça etmek için savaş verdi! Bizlerde avuçlarımızı ovuşturmuştuk!  Deseydi ya ; biz o zamanlar görevde değilken her türlü dedikoduyu yapıp , divanlarda hesap sorarken,   bize hiç kimse hesap sormadı! 

Mesela deseydi ki sevgili hasan bey ; arkadaşlar dört senede yaklaşık 500 trilyon harcadık. Trabzonspor tarihinin en müsrif yönetimi olduk! Üstelik   Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray’ın en kötü dönemlerine denk düşmemize rağmen, becerip de adam gibi şu takıma dört senede  iki şampiyonluk yaşatamadık ! Bursa bile şampiyon oldu!Ama biz hala olamadık !Sivas bile bizim üzerimizde ligi bitirdi! Demogoji yapmak yerine mesela şunu da ilave etseydi ! Kulübün tüm gelirleri temlikli iken Özkan Sümer yönetimi toplam 10 trilyonluk harcama ile bir kadro kurup, o kadroyla iki yıl üst üste iki kupa kaldırdı !  Belli ki Hasan bey de Sevgili Başkanı’nın izinden gidiyor ve gitmekte de kararlı gözüküyor!Yani  Kan-dır ma-ca … Bunları unutma ey Trabzonlu…

TEMEL BEYE TAVSİYEM…
Sevdiğim isimlerden birisi olan İstanbul’daki yöneticilerden Temel Soyyiğit de, Meltem tv’ ye çıkmış geçtiğimiz akşam! Temel beyin üzerinde fazla durmayacağım. Ama iki kısa cümle etmek istiyorum. Temel beye göre Wittek sağlık kontrolünden geçmiş de, müzmin   sakat  olduğunu bilmiyorlarmış da vs… 

Yapma Allah aşkına sende uyma bu kervana sevgili Soyyiğit! Kandırmaca ile bir yere varılmaz. Kendini erken yıpratma. Bir duruş, bir farklılık sergile! Halil Şanlı,  Wittek’in sakat olduğunu rakamlarıyla yazıp ortaya koyuyor. ‘Biri sakat -diğeri vasat’ diye   başlık atıp   A. Gücü’nden yapılan iki transfer konusunda  bir görüş ortaya koyuyor da sizler  bilmiyordunuz öyle mi ?  Nasıl bilmezsiniz ! Bu oyuncu uzaydan mı geldi !Hayır iki yıldır bu ligdeydi! Sende biliyorsun ki, Şener’in dayatmasına karşı duramadınız!  Sayın Soyyiğit’e göre transferleri de Şenol Güneş yaptırmış ! Sayın Soyyiğit, vazgeçin bu yoldan! Bu yol sağlıklı bir yol değil !

Bu yol, Trabzonspor’daki ömrünüzü kısaltır.Gerçekten hizmet etmek , bu kulübe yarar sağlamak istiyorsanız günü kurtarma değil, geleceğin peşinde olmalısınız
!  

BORÇ KANDIRMACASI!
Mali kongrede açıklanan 95 milyon borç,  kesinlikle gerçekleri yansıtmıyor bilesiniz! Trabzonspor sattığı oyunculardan yaklaşık 20milyon (trilyon) aldı. Transfer ettikleri için 80 milyon (trilyon) harcadı! Yani açık 60 milyon!
 
Bu süreçte şampiyonlar liginden gelen ve gelecek olan paranın toplamı elli milyon.Transfer açığını bile  kapatmıyor! Bir evvel ki mali tablodaki borç göz  önüne alındığında kulübün  borcunun gerçekleri yansıtmadığı ve bir muhasebe oyunu olduğu çok net ve kesindir. Trabzonspor’un gerçek borcu devlete olan vergilerde dahil olmak üzere 140- 150 trilyon aralığındadır. Burada da bir kandırmaca olduğunu size anlatmış olayımda ister inanın ister inanmayın !   Aldığım rakamlar, edindiğim bilgiler kulüp içindeki sağlam kaynaklardandır.

SON SÖZ …
Trabzonspor’u yönetenlere şunları hatırlatmak isterim. Toplumda saygın olarak kalmak ve unutulmamak isterseniz, Amerika’nın eski başkanı Clinton’u hatırlayın! Oval ofiste sex yaparken yakalanmıştı! Ancak inkar etmedi, mazeret üretmedi!Dünyaya hükmeden bir Başkan yalan konuşmak yerine; ‘Hata yaptım. Özür dilerim’ dedi. Ailesi de , Amerikan toplumu da   O’na sempati duydu. Yanlışına  rağmen! Çünkü yanlış yaptığını itiraf etmekle dürüst davrandı. Size de aynı yolu tavsiye ederim. Topu taca atmak, sorumluluktan kaçmak, en önemlisi demogoji ve iftiralarla toplumu kandırmak; ne bir beceridir, ne de insanlıktır! Bu toplum bir gün kendini kandıranları elbette tarihten silecektir! Yaşarsak göreceksiniz…
Önceki ve Sonraki Yazılar