1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. ZİYARETLER SÜRÜYOR
ZİYARETLER SÜRÜYOR

ZİYARETLER SÜRÜYOR

AK Parti Ortahisar Belediye Başkan adayı Av. Ahmet Metin Genç seçim çalışmalarına Uzun Sokak, Maçkalılar Derneğini ve düzenlenen kitap fuarını ziyaretinde bulunarak devam etti.

A+A-

Genç, Trabzon’un önemli bir tarih kenti olduğunu ve tarihi mirasın sorumluluğunu taşıyacaklarını vurgulayarak şunları söyledi.

“Birçok şehirde olduğu gibi Trabzon’da da tarihi evler ve binalar yeniliyor, sokak ve binaların cephelerini aslına uygun hale getirerek yaşayan tarih ilkesini hayata geçiriliyor. Tarihi ve turistik yapılarımızı aydınlatma çalışmaları ile yeni bir görünüme kavuşuyor. AK Parti çevrenin korunması ile kalkınma ve refah toplumu olma arasında, akılcı, insani ve küresel bir dengenin kurulmasını ana politika olarak benimser. Partimiz, her ne sebeple olursa olsun çevre konusunda duyarsız davranılmasını ve bu yönde alınacak tedbirlerin ertelenmesini, temel insan haklarından biri olan ‘çevre hakkı’nın ihlali olarak kabul eder. Çevremiz; ata mirasımız, ana kucağımız, biricik hazinemizdir. Bu hazinenin varisleri ise çocuklarımız ve bütün insanlık ailesidir. Mimari üsluplar, şehirlerin belirgin tarihi kimliklerine göre uygulanacaktır. Meselâ Osmanlı mimarî üslubu ise Osmanlı şehirlerinde biri olan Trabzon, teşvik edilecektir. Mimari eserlerin ve binaların inşa edilmesinde yöresel malzemelerin kullanılması teşvik edilecektir” dedi.

AK Parti Ortahisar Belediye Başkan adayı Av. Ahmet Metin Genç, bölgede İl Özel İdaresi tarafından bu konu üzerine çok güzel çalışmalar yapıldığını belirterek şöyle devam etti. “Şu anda uygulamada olan İl Özel idaremizin köy evleri için 12 tip projede destek sağlamaktadır. Biz bunu devam ettirerek, köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerine ücretsiz geleneksel mimari proje desteği sağlayacağız. Hedefimiz; Gerek imar planları, gerekse yapı projeleri yapılan yeni düzenlemeler ve geliştirilen yeni standartlara göre hazırlanacak, uygulamaların denetlenmesi ile “herkes için yaşanabilir şehirler” olacaktır. Osmanlı’nın külleri arasından doğan Türkiye Cumhuriyeti’nde Trabzon önemi bir tarih şehridir ve bu tarihi mirasa sahip çıkacağız. Yapılaşmada Osmanlı izleri olacaktır. Halkımız, renksiz, ruhsuz, şiirsiz ve beton blokların kuşattığı bir dünyada yaşamaya lâyık değildir” ifadelerini kullandı.