1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ZORLANMADAN
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ZORLANMADAN

A+A-
        

     Çetin bir karşılaşma bekleniyordu  dün gece Avni  Aker  Stadı’nda  … Ancak öyle olmadı. Hatta Trabzonspor için  sezonun  en kolay  müsabakalarından birisine tanıklık ettik.  İlk  45 dakikadaki Trabzonspor,  Antep   fıstığını   ‘çıtır  çıtır’  etmeye  yetti de arttı bile.

     Golcü  Brozek ve Glowacki ilk on bir de,  Cale ve  Alanzinho yedek kulübesine.  Tecrübeli teknik adam  Şenol Güneş  iki değişiklikle   çıktı   sahneye. Brozek  tek forvet  gibi  görünse  de, arkadan  Umut ve  Burak  sürekli bindirmede. Hal böyle olunca, Trabzonspor  zaman  zaman  üç  forvet  görünümünde. Müsabakanın ilk kırk beş dakikası aslında  penaltı ile   bitmişti. Sanırım  yirmi  küsürüncü dakikalardı. Oyun da tempo yokken ve iki takım birbirini  zorlamak  yerine,  gol yememeyi  düşlerken,  Jaja’nın maç  boyunca  en etkili hareketi ile savunmanın arkasına  sarkan Burak’ın  düşürülmesi, kazanılan  penaltı;  akabinde gelen  gol ve Antep’li Dany’nin kırmızı kartı,  rakibin teslim bayrağını   erken çekmesinde  önemli rol oynadı. Üstüne üstlük Tolunay Kafkas’ın  ilk yarım saat  dolarken  taktik anlayış  gereği,  on kişi kalan takımı üzerinde   Murat Ceylan- Yalçın  değişikliği  yapması,   rakip takımın orta  sahasının  hepten tükenmesine sebebiyet verdi.

Hep şunu  söylemişimdir;  ‘yan toplarda Trabzonspor’u iyi karşılayan ve  savunmasını  kademeli oluşturan  her ekip,   Bordo Mavili  fırtınayı  zorlar,  hatta durdurabilir’…  Dün gece  Kırmızı  Siyahlı rakip ise tam Trabzonspor’un ekmeğine  ‘yağ’ sürecek cinsten oynadı! Neydi o? Çizgi  savunma! Dikkat edilirse  Antep ilk yarının tamamında  çizgi savunma anlayışı ile oynadı. Orta  sahası  oyundan  düşen  ve  çizgi  savunma  anlayışında direterek intihar eden  rakip karşısında  Bordo Mavililer’in  skoru yakalaması hiç ama hiç  zor olmadı! Nitekim Trabzonspor,   boş alanlarda  çok iyi top çevirdi.  İlk kez bu kadar  bir maçta kanatları kullanma  fırsatı yakaladı. Savunmanın  arkasına atılan her top  pozisyon doğurdu. Kalesinde  Tolga   ve  göbekte  Giray  dikkatli,  sağ kenarda  Serkan çalışkan,  ileride  Burak  görevini yine  fazlasıyla yaptı. Pawel  iyi bir golcü olduğunu klas  kafa  vuruşu ile gösterdi. Ancak hala zamana ihtiyacı var. Lakin birisi  var ki  futbol adına  her türlü  resitali  sundu. Selçuk  İnan! Tecrübeli  futbolcu ligin  ikinci devresinde ki en iyi  futbolunu ortaya koydu. Takım savunmasına  da,  hücum bölgesine de inanılmaz katkılar yaptı. Forveti adeta  müthiş  pasları ile  besleyip durdu. Trabzonspor’un yabancıları ise  saman alevi olmaktan yine öteye  gidemedi.  Müsabakanın ikinci yarısına  ise değinmeye gerek yok. Benzer şeylerin  yaşandığı  son devrede,  oyunun hakimi yine Trabzonspor,  ‘elleri belinde’  seyredenler  ise  Antepliler  oldu.  Tek  fark, bu  devre  gol sesi çıkmadı.

 Üç gol  üç puan. Sezonun en rahat  maçlarından birisi  daha  kayıpsız geçildi. Ligin boyu hayli kısaldı. Nefes  nefese yarış devam ediyor.  Bana göre  yüzde  elli bir şans ibresi Fenerbahçe’den yana. Ancak  tek umudum kaldı. O da haftaya Fenerbahçe’nin  Karabük deplasmanında takılma olasılığı. Eğer  Fenerbahçe haftaya Karabük engelini aşarsa  kalan son iki hafta bana göre  formalite olur. Yok  puan kaybı yaşarsa,  Trabzonspor  şampiyonluğa  uzanır. Dilerim ikinci şık olur ve  Fener haftaya Karabük deplasmanında  puan kaybı yaşar.


Önceki ve Sonraki Yazılar